Revenue ostrzega małych i średnich przedsiębiorców

Irlandzki Urząd Skarbowy stracił już cierpliwość i ostrzegł małych oraz średnich przedsiębiorców, by uporządkowali kwestie związane z covidowymi płatnościami.

Wg przedstawicieli Revenue, zbyt długo trwa przekazywanie rozliczeń, które potwierdzać mają słuszność korzystania z programów pomocowych, jakie do firm skierował irlandzki rząd. Tym samym urzędnicy skarbowi wyznaczyli ostateczny termin dla przedsiębiorstw, które korzystały m.in. z systemu dopłat do wynagrodzeń pracowniczych TWSS, a stwierdzono, że właściciele małych i średnich firm, mają tydzień, by rozliczyć się z Revenue.

W ostatnich miesiącach komisarze skarbowi odkryli, że część przedsiębiorców, korzystała z podwójnej pomocy finansowej, do czego nie byli uprawnieni, więc zażądali wyjaśnień i złożenia stosownej dokumentacji, by udowodnić, iż taka pomoc była należna.

Niektórzy z właścicieli firm zignorowali wezwania, niektórzy mętnie się tłumaczyli, przeciągając sprawę, a część stwierdziła, że pomoc im się należała i nie będą się teraz niczego potwierdzać.

Jak dodaje Revenue, spora ilość firm nadal korzysta ze wsparcia i otrzymuje dotacje ze Skarbu Państwa, ale to może się wkrótce skończyć, o ile nie przedstawią odpowiednich dokumentów, a te potwierdzą, że pomoc im się należy.

Co gorsze, komisarze skarbowi są zdania, że nie można pewnych spraw przeciągać w nieskończoność i jeżeli właściciel firmy nie udowodni, iż pobierał wcześniejsze dotacje zgodnie z prawem, zostanie wezwany do zwrotu pobranych kwot, a w przypadku odmowy, sprawa trafi do sądu. Ścigani mają być wszyscy, którzy odmawiają rozliczenia się z Revenue, a sankcjom poddane mogą być firmy korzystające z dopłat TWSS, CWSS i EWSS.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzka gospodarka
Komisarz Drew Harris
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian