Revenue i minister, nie do końca wierzą właścicielom nieruchomości

Minister finansów Paschal Donohoe i urzędnicy Urzędów Skarbowych, nie mają pełnego przekonania, że wartości domów, jakie podali ich właściciele, odpowiadają stanowi faktycznemu.

W informacjach, jakie wpłynęły do Revenue, tysiące domów, ma niską wartość, a to oznacza, że jest inaczej, niż spodziewał się Departament Finansów i Revenue. Ogółem do Urzędu Skarbowego w Irlandii wpłynęło ponad 2 miliony deklaracji, ale wiele zostało zwróconych osobom składającym zeznania, bo urzędnicy uznali, iż zawierają błędy. 400 000 deklaracji w ogóle nie wpłynęło do Revenue, co może spotkać się z nałożeniem kar porządkowych.

Ponad 1/3 nieruchomości doczekało się w spadku wartości, co widać w deklaracjach, a ich obecna wycena nie przekraczała 200 000 €, co mocno zdziwiło urzędników skarbowych.

Swoją opinię, iż właściciele nieruchomości, w istotny sposób i z pełnym rozmysłem obniżali wartość domów, podjęto na podstawie danych płynących z rynku sprzedaży nieruchomości, bo tam, nie widać od przynajmniej kilkunastu lat, trendu zniżkowego. Dlatego Revenue w porozumieniu z Departamentem Finansów, podjęło decyzję o szczegółowej kontroli wszystkich złożonych deklaracji o deklarowanej wartości, by sprawdzić, czy nie zawierają błędów i przekłamań.

Revenue spodziewało się też znacznie niższej ilości zwrotów podatkowych z tytułu wartości nieruchomości mieszkalnych, ale jak się okazuje, dotyczy ona prawie 79% deklaracji opodatkowania LPT. Nie ma natomiast wątpliwości w przypadku domów, które dotknięte zostały problemem budowania z użyciem miki, bo Revenue, nie negowało składanych zeznań. Ta kwestia dotyczy w kraju prawie 14 000 domów i deklaracji.

Do tej pory Ministerstwo Finansów zebrało z zaplanowanego opodatkowania na 2022 rok w Local Property Tax 428 mln €, a w roku ubiegłym było to 480 mln €. Jednocześnie minister Donohoe zwrócił się do właścicieli domów i nieruchomości, którzy nie złożyli jeszcze zeznania, by uczynili to w najbliższym czasie, a o ile uważają, że do zeznania mógł się wkraść jakiś błąd, powinni złożyć aktualizację informacji o wartości domu. Minister dodał również, że najszybszym i najskuteczniejszym sposobem, będzie w takim przypadku skorzystanie z drogi elektronicznej, czyli poprzez stronę internetową Revenue.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Finance/Revenue

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister zaniepokojo
W Irlandii wzrosną
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська