Restauratorzy zatrudniają każdego

Ostatnie problemy sektora restauracyjnego powodują, że pracę w szeroko pojętym dziale gastronomii otrzymać może praktycznie każdy.

Wg przedstawicieli tej branży zatrudniane są już osoby z problemami behawioralnymi, bez najmniejszych nawet umiejętności w zakresie obsługi klienta, ale również takie, które odesłane były z pracy w barze lub restauracji z tzw. wilczym biletem.

Wg Stowarzyszenia Licencjonowanych Winiarzy (LVA), już 80% członków Stowarzyszenia odczuwa malejącą ilość siły roboczej na rynku i zmuszeni są do wprowadzania wielu ograniczeń. Przede wszystkim skraca się godziny pracy, ale i ogranicza menu, co spowodowane jest zarówno brakami personelu, jak i niskimi umiejętnościami.

Stowarzyszenie poinformowało o tym członków Dáil, natomiast Komitet Wspólny ds. Turystyki, Kultury, Sztuki, Sportu i Mediów komentuje:

– Całkowity brak talentów powoduje, że pracodawcy zmuszeni są zadowalać się mniej wykwalifikowanymi pracownikami lub osobami o negatywnych cechach behawioralnych, które nie byłyby poszukiwane. Powoduje to wzrost liczby błędów, wypadków lub roszczeń, czasu realizacji, marnotrawstwa, skarg pracowników i problemów dyscyplinarnych.

Wniosek o wsparcie sektora w zakresie pozyskiwania pracowników gastronomicznych przedłożony został Komisji przez Stowarzyszenie Licencjonowanych Winiarzy oraz Irlandzką Federację Winiarzy (VFI). Podkreśla się w nim, iż na rynku brakuje wykwalifikowanych kucharzy oraz kelnerów, natomiast ten sezon będzie można zaliczyć do straconych, o ile sytuacja nie ulegnie poprawie. Wezwano też, aby osoby i instytucje odpowiedzialne za pracowników, zadziałały w odpowiedni sposób i przyciągnęły do Irlandii osoby o kwalifikacjach gastronomicznych z zagranicy.

Pojawił się też kolejny problem, a na ten uwagę zwrócił dyrektor naczelny LVA Donall O’Keeffe, który powiedział, że Irlandia musi zapewnić też odpowiednią ilość miejsc zakwaterowania, by pracownicy z zagranicy, zdecydowali się, na przyjęcie pracy w Irlandii. Brak bazy noclegowej dla pracowników napływowych stwarza teraz problem w znalezieniu rąk do pracy, a wielu potencjalnych pracowników pyta właśnie o możliwość zakwaterowania.

*

W związku z tym problem wydaje się nie do rozwiązania, bo baza noclegowa w Irlandii, a przede wszystkim w Dublinie, gdzie brakuje największej ilości pracowników gastronomicznych, jest nader uboga, a do tego horrendalnie wysokie czynsze powodują, że osób chcących pracować w gastronomii jest bardzo mało, a i będzie ich jeszcze mniej. Zwyczajowo duża część pracowników sezonowych sektora restauracyjno-gastronomicznego na miejsce swojego letniego zatrudnienia wybiera kraje popularne turystycznie, a pracę łączą z wakacjami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Część osób rezyg
Inflacja wstrzymuje
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська