Restauratorzy mają dosyć, zapowiadają pozwy sądowe

Orzeczenie w sprawie odszkodowań, jakich zażądali od swoich ubezpieczycieli przedstawiciele sektora restauracyjnego, na niewiele się zdało i firmy ubezpieczeniowe, nadal odmawiają wypłat odszkodowań.

Restauratorzy uznali, że skoro płacili składki, a ich biznesy zostały decyzją rządu zamknięte lub w dużym stopniu ograniczono ich działalność, powinny otrzymać odszkodowanie, gdyż z tego tytułu również byli ubezpieczeni. Odszkodowań do tej pory nie doczekały się setki restauracji, kawiarni oraz hoteli i pensjonatów, a ich właściciele stwierdzili, że nie chcą już dłużej czekać, prowadząc boje na listy i argumenty, co stanie się przyczyną złożenia pozwów w sądach.

Przedsiębiorcy przekonują, iż byli ubezpieczeni od wybuchu choroby w obiekcie lub okolicy, co jest podstawą do uruchomienia tzw. polisy biznesowej. Firmy ubezpieczeniowe są natomiast innego zdania i stoją na stanowisku, że sprawa ma związek z wydarzeniem nadzwyczajnym, co zwalnia ich od odpowiedzialności.

Co ciekawe, przepisy jasno mówią, że odszkodowanie z tytułu zamknięcia lokalu może być przyznane, o ile wybuch choroby, uniemożliwiający prowadzenie działalności, będzie miał miejsce w promieniu 25 mil od obiektu.

Wydaje się, że w tej sprawie złożony zostanie wniosek zbiorowy, ponieważ reprezentacją ponad 400 firm, które nie mogą uzyskać odszkodowania, zajęło się Irlandzkie Stowarzyszenie Restauratorów (RAI), które reprezentuje Kancelaria Adwokacka Robinson Solicitors. Wcześniej RAI zwróciło się do 12 ubezpieczycieli, aby postąpili zgodnie z zapisami prawa i wypłacili odszkodowania ubezpieczonym właścicielom restauracji, ale do tej pory, tylko dwie firmy ubezpieczeniowe, zobowiązały się do wywiązania z tego obowiązku.

Dyrektor generalny RAI Adrian Cummins powiedział:

– Ich strategia to wojna na wyczerpanie. Im dłużej to trwa, tym więcej biznesów upadnie i mniej pieniędzy będą musieli zapłacić. Zaprzeczą temu, ale dla mnie jest bardzo jasne, co próbują tutaj zrobić.

Bogdan Feręc

Źr: RAI/Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Revenue szuka potwie
Facebookowi spiskowc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian