Restauratorzy gotowi do nowego otwarcia

Większość właścicieli restauracji twierdzi, co wynika z badań stowarzyszenia, które ich reprezentuje, iż są oni gotowi do ponownego otwarcia, a nawet dostosowali się do większości zaleceń i ograniczeń.

Obecnie restauratorzy czekają tylko na jedno, więc na zielone światło od rządu, który zapowiedział, że i ile gastronomia zostanie otwarta, to raczej zwiększy się nacisk, aby goście przebywali na zewnątrz lokali. To już jest opracowane, bo działało ostatniego lata, więc teraz, przygotowano się również na taką ewentualność, czyli zwiększono możliwości przyjmowania klientów na zewnątrz.

Wielu restauratorów otrzymało już zgodę władz lokalnych, do czego wzywał wicepremier Leo Varadkar, na zwiększenie ilości miejsca przed restauracjami, by możliwe było zwiększenie ilości stolików w kawiarnianych oraz restauracyjnych ogródkach, a także zaopatrzono się w dodatkowe stoliki, krzesła, specjalne pleksiglasowe osłony, grzejniki oraz osłony chroniące przed wiatrem i deszczem.

W tej chwili sektor restauracyjny, który przygotowuje się do lata, jest przekonany, iż otwarcie lokali, zablokowane jest wyłącznie przez zarządzenia rządu, więc to jedyna przeszkoda, aby bezpiecznie przyjmować gości.

Co ważne, Fáilte Ireland przyczyniło się w sposób istotny do zmian, jakie wprowadzili restauratorzy, ponieważ dysponowało 17-milionowym funduszem pomocowym dla restauracji oraz kawiarni, a z tego bardzo chętnie skorzystali właściciele punktów gastronomicznych.

Niestety, problemem jest teraz brak decyzji rządu, kiedy konkretnie restauracje w Irlandii będą mogły działać, a wydaje się, że ta decyzja pojawi się dopiero w końcówce czerwca. To wynika z kolei z zapowiedzi, jakie przedstawił rząd, a i potwierdzone zostało przez NPHET, który ma przygotować ścisłe wytyczne dla sektora gastronomicznego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Rzecznik premiera po
Bat na użytkownikó
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian