Restauracje bez opłat za ogródki

Czasu na decyzję było mało, gdyż kończył się okres obowiązywania przepisów o zniesieniu opłat za spożywanie posiłków poza obszarem restauracji oraz barów.

W przepisach chodziło o to, by wesprzeć sektor restauracyjny po pandemii, a wtedy zniesienie opłat za ogródki restauracyjne i piwne stało się spełnieniem postulatów tych branż. Przepisy wprowadzone były okresowo i spodziewano się, że do lata sytuacja będzie na tyle dobra, iż będą mogły zostać zniesione, jednak w kraju nie można mówić jeszcze o wyjściu na prostą barów i restauracji.

Dlatego rząd podjął wczoraj ostateczną decyzję, iż przedłuży obowiązywanie przepisów, co kolejny raz stanie się na prośbę sektorów restauracyjnych.

Właściciele pubów, barów i restauracji mówili, iż gości jest na tyle mało, że nie są w stanie wnosić obecnie opłat, jakie obowiązywały przed covidowym zamknięciem. Znacznie mniej jest klientów z Irlandii, ale mniej test także turystów, więc wpływy w licznych przypadkach nie pokryją kosztów opłat za ogródki. Mówiło się też, że o ile gabinet nie zdecyduje się na pozostawienie tej ulgi na kolejne miesiące, jeszcze przed sezonem letnim duża część ogródków przed restauracjami i barami zostanie zlikwidowana.

Gabinet po analizie danych stwierdził,  że pomoc sektorowi gastronomicznemu wciąż jest niezbędna, więc zatwierdził wczoraj przedłużenie przepisów do listopada 2022 roku. Jak zaznaczono w komunikacie Departamentu Przedsiębiorczości, środki wprowadza się w celu wsparcia sektora hotelarskiego i restauracyjnego.

W związku z tą decyzją, za wystawienie ogródka przed restaurację, pub, bar, bar szybkiej obsługi i kawiarnię, rząd nie będzie pobierał opłat. W mocy pozostają natomiast przepisy lokalne, a te niekiedy nakładają niewielkie opłaty za ogródki, chociaż są one obecnie więcej niż symboliczne.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dlaczego w Irlandii
Rząd musi zlikwidow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>