Rekordowy Szczyt Cyfrowy ONZ w Polsce – ponad 10 tys. uczestników ze 175 krajów

2688 osób przyjechało do Katowic podczas Szczytu Cyfrowego IGF 2021. Wydarzenie odbywało się w dniach 6-10 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jego uczestnicy obradowali na temat najważniejszych wyzwań we współczesnym internecie. Szczyt zorganizowano w formie hybrydowej. Łącznie (do udziału online i stacjonarnie) zarejestrowało się ponad 10300 osób.

IGF (Internet Governance Forum) odbył się w tym roku po raz 16. Polska po raz pierwszy była krajem gospodarzem i cieszyła się rekordową frekwencją. Szczyt odwiedzili przedstawiciele firm, rządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i akademickich. Za organizację Szczytu po stronie polskiej odpowiadała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przy wsparciu NASK.

W ostatnim dniu Szczytu Cyfrowego Krzysztof Szubert, pełnomocnik rządu ds. Szczytu Cyfrowego zaprezentował dokument, zawierający rekomendacje, wynikające z dyskusji w ramach poszczególnych sesji. Wnioski zawierają wskazówki dla autorów strategii i polityki publicznej na całym świecie. Nad dokumentem będą trwały jeszcze prace. Później, razem z innymi ustaleniami z IGF 2021 zostaną ogłoszone jako część podsumowania dorocznego Szczytu.

Szczególnym wydarzeniem, odbywającym się po raz pierwszy w historii IGF był cyfrowy Szczyt Młodych – IGF Youth Summit. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie z całego świata. Tematem ich obrad były te same wyzwania, wokół których toczyła się debata na głównych panelach IGF, wśród nich:

  • rozwój sieci i umożliwienie dostępu mieszkańcom krajów i regionów, stanowiących białą plamę na mapie połączeń z globalną siecią,
  • bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo transakcji finansowych, odporność instalacji przemysłowych na cyberataki i międzynarodowa współpraca w dziedzinie zwalczania przestępczości w sieci,
  • ochrona prywatności i danych osobowych,
  • przeciwdziałanie dezinformacji i manipulacji społeczeństwami w sieci,
  • współpraca z globalnymi korporacjami cyfrowymi i regulacje dotyczące ich działalności,
  • zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianie klimatu i adaptacja do jej skutków.

Dodatkowo uczestnicy Szczytu Młodych przyjęli swoje oddzielne cele do zrealizowania przez najbliższy rok do czasu kolejnego szczytu IGF zaplanowanego na 2022 r. w stolicy Etiopii Addis Abebie.

„Motto tegorocznego IGF brzmi >>Zjednoczony Internet<<. Jeśli chcemy, żeby było ono czymś więcej niż tylko sloganem, aby było ideą, która może być zrealizowana w praktyce, musimy pamiętać o jednym – o przeciwdziałaniu wykluczeniu. Bez włączenia wszystkich głosów, wszystkich punktów widzenia do dyskusji, zawsze będzie istniało poważne ryzyko, że każdy pozostanie w swojej własnej bańce, łącząc się z tymi którzy już w niej są, a pozostałych zostawiając z tyłu. Z tego powodu my, młodzi ludzie, domagamy się włączenia we wszystkie obszary i poziomy zarządzania internetem. Prosimy, abyście nas wysłuchali, ponieważ mamy wiele do powiedzenia, co udowodniliśmy podczas IGF Youth Summit.

Chcemy też być głosem innych grup słabszych i marginalizowanych osób, którzy nie mają swojej dostatecznej reprezentacji na forach, takich jak to. Nadal są miliony ludzi, którzy nie mają dostępu do sieci i nie mogą czerpać korzyści z tego, co internet oferuje. Miliony ludzi z niepełnosprawnościami. Miliony tych, którzy nie posługują się językiem angielskim. Im nie jest dane korzystać z interentu, ponieważ nie mają dostępu do rozwiązań dostosowanych do ich potrzeb. Jako młodzi ludzie, chcielibyśmy występować również w ich imieniu, zabiegać o ich włącznie w dyskusję. Chcemy zwrócić uwagę społeczności IGF na wyzwania, z którymi te osoby muszą się mierzyć” – mówiła w swoim wystąpieniu na zakończenie szczytu cyfrowego przedstawicielka szczytu młodych Emilia Zalewska, dodając, że jest to tylko jeden z ważnych tematów, które podejmują młodzi ludzie zaangażowani w Youth IGF. Współorganizatorem i patronem tegorocznego Youth IGF był NASK.

Źródło informacji: NASK

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Chiny i Azja będą
V4 leaders, French p
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська