Rejestracja i badanie podróżnych przylatujących do Irlandii

W ramach nowych zasad ochrony wyspy przed ponownym przeniesieniem na nią wirusa Covid-19, rząd planuje wprowadzić kilka środków bezpieczeństwa, a te obowiązywać będą wszystkich podróżnych, przynajmniej w okresie epidemii na wyspie, a nie jest wykluczone, że część z nich pozostanie przez dłuższy czas.

Rząd Leo Varadkara rozważa obecnie nowe zasady, jakie wejdą prawdopodobnie w życie w najbliższych dniach, a dostosować się będą do nich musieli wszyscy, którzy zechcą przekroczyć granicę państwa. Straż Graniczna poprosi, aby osoby przybywające do Irlandii z zagranicy, zarejestrowały się w specjalnym systemie, ale podali też miejsce swojego pobytu, gdzie na okres 14 dni, poddadzą się obowiązkowej kwarantannie.

System nadzorowany będzie przez władze medyczne kraju, co pozwoli na tzw. śledzenie potencjalnych dróg zakażeń, a nowe reguły obowiązywać będą zarówno rodowitych mieszkańców wyspy, jak i jej rezydentów oraz osoby, które tylko tymczasowo pojawiać się będą na wyspie.

Podczas kontroli paszportowej wyznaczeni przez HSE pracownicy, sprawdzać mają również temperaturę pasażerów, a i zadawać będą pytania o ogólny stan zdrowia, by już w portach i na lotniskach, wyeliminować osoby potencjalnie zakażone wirusem Covid-19.

Co ważne w tej zapowiedzi, o ile osoba przybywająca na wyspę, odmówi poddania się badaniu, podania miejsca pobytu, rejestracji w systemie lub innej czynności nakazanej w ramach ograniczeń pandemicznych przez władze, nie zostanie wpuszczona na terytorium Republiki Irlandii. W przypadku rdzennych mieszkańców albo rezydentów te po odmowie poddania się nowym procedurom, mogą liczyć się z aresztowaniem i umieszczeniem na kwarantannie pod przymusem.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Olga Knasiak i opowi
Nowe dane o zachorow
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish