Reid odbiera dostawę szczepionki

Dyrektor generalny the Health Service Executive dr Paul Reid poinformował rano na Twitterze, iż przyjmuje dzisiaj pierwszą dostawę szczepionki przeciwko Covid-19, firmy Pfizer/BioNTech.

Dr Reid stwierdził również, że partia ta, użyta zostanie już w przyszłym tygodniu, kiedy w kraju, rozpoczną się szczepienia osób z pierwszych grup zakwalifikowanych do podania szczepionki.

Dr Reid powiedział:

– Wcześnie rano zaczyna się doniosły dzień. Udajemy się odebrać pierwszą dostawę szczepionki Pfizer / BioNTech dla HSE. Na pewno nadejdą lepsze dni. Na razie #StaySafe.

Do Irlandii dotrze dzisiaj 10 000 pojedynczych dawek szczepionki wyprodukowanej przez Pfizer/BioNTech, a te, zatwierdzone zostały przez Europejską Agencję Leków i Komisję Europejską.

Jako pierwsze zaszczepione zostaną osoby przebywające w domach opieki długoterminowej, które ukończyły 65 lat, a także personel medyczny, który ma kontakt z pacjentami. W dalszej kolejności szczepieniami objęte zostaną osoby w przedziale wiekowym 80 lat i więcej, by przejść następnie do szczepień 70-latków i osób starszych. Po zaaplikowaniu wakcyny tym osobom zaszczepieni zostaną inni pracownicy służby zdrowia, a także osoby w wieku od 65 do 69 lat.

Wg ministra zdrowia Stephena Donnelly, od stycznia, do kraju przywożone będą szczepionki, które pozwolą zaszczepić osoby z wytypowanych do pierwszych szczepień grup, a wydaje się, że podawanie wakcyny zakończone zostanie w okolicach początków marca. Następnie do szczepień będą mogły zgłaszać się inne grupy, które otrzymają powiadomienia, iż mogą zarejestrować się do szczepień przeciwko koronawirusowi.

Bogdan Feręc

Źr: Twitter-PaulReid/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian