Recesja w Europie. Irlandia wyszła obronną ręką

Z najnowszych analiz Eurostatu wynika, że Europa, jest już w stanie odwracającej się recesji, ale są na tej mapie dwa kraje, stanowiące wyjątki, bo jakby zapaści nie zauważyły.

Do tych należą Szwecja oraz Irlandia, które wbrew ogólnemu trendowi, utrzymały wzrost gospodarczy, a w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, wręcz ogromny. Co należy podkreślić, Europa zaczyna odbijać się od pandemiczno-gospodarczego dna, chociaż nadal jest na głębokim minusie, ale wyznacznikiem powrotu na kierunki wzrostów, mogą być wymienione już Irlandia oraz Szwecja.

Załamanie gospodarcze, jakie obserwowane było od początku pandemii, dało się mocno we znaki Unii Europejskiej, której gospodarka liczona ogółem, skurczyła się w trzecim kwartale o 4,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wg Eurostatu, ekonomia UE, zaczyna się jednak stabilizować, a i widać już nieśmiałe oznaki wychodzenia z regresu, jednak prawie wszystkie kraje Europy, wciąż notują spadki PKB. Są w tym zakresie jednak dwa zielone punkty, czyli właśnie Zielona Wyspa oraz Szwecja, których gospodarki w pandemii, urosły odpowiednio 8,1 i 2,1 procent, co jest ewenementem na unijnej mapie.

Pandemią dotknięta została, chociaż radzi sobie nie najgorzej, i to też cieszy, na tle Europy Polska, której gospodarka skurczyła się o 1,8% w porównaniu do tego samego okresu w roku 2019, a naszą ojczyznę wyprzedzają Litwa i Norwegia ze spadkami 1,7 oraz 1,6 proc.

Bogdan Feręc

Źr: Eurostat

Polska-IE: Udostępnij
Związki zawodowe ch
Brexit bez umowy –
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian