Receptę na lek wystawi farmaceuta

Minister zdrowia powołał już grupę zadaniową, która opracować ma podstawy do zmian, jakie zaproponował w zakresie wystawiania recept na drobne i pospolite dolegliwości.

Jak powiedział minister Stephen Donnelly, zmniejszy to zapotrzebowanie na usługi lekarzy pierwszego kontaktu, odciąży gabinety lekarskie i oddziały ratunkowe szpitali. W zamyśle ministra pewne zespoły chorobowe mogą doczekać się możliwości wystawiania recept przez farmaceutów, więc zbędne staną się wizyty u lekarzy, a w aptece po krótkim wywiadzie z pacjentem, ten otrzyma receptę i na tej podstawie lekarstwo.

Minister Donnelly powiedział:

– Farmaceuci to wysoko wyszkoleni, cenieni pracownicy służby zdrowia, którzy już wykorzystują swoje rozległe szkolenia i wiedzę specjalistyczną w zakresie leków, aby pomagać ludziom każdego dnia. Upoważnienie farmaceutów do wykorzystania ich wiedzy fachowej do oceny i leczenia niektórych dolegliwości pomoże pacjentom uzyskać potrzebną opiekę szybciej i bliżej domu – ale korzyści sięgają znacznie dalej. Może pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na szpitale, przychodnie i przychodnie lekarskie.

Inicjatywę z zadowoleniem przyjmuje Irlandzki Związek Farmaceutyczny (IPU), który twierdzi, że może to być prawdziwa rewolucja w systemie opieki zdrowotnej w kraju. IPU dodaje jednak, iż zmiany wymagać będą też dofinansowania lub wprowadzenia opłat od pacjentów.

Tymczasowy sekretarz generalny IPU Derek Reilly powiedział:

– Apteki są gotowe, chętne i mogą zrobić więcej dla swoich pacjentów. Z zadowoleniem przyjmujemy powołanie tej grupy zadaniowej, która niewątpliwie zidentyfikuje wiele możliwości poprawy opieki zdrowotnej w naszych społecznościach. Dział farmaceutyczny musiał znieść znaczne obniżki opłat podczas recesji i pozostaje jedynym z medycznych, któremu ich nie przywrócono. Za każdy lek wydawany w imieniu państwa opłaty są dziś o 24 proc. niższe niż 14 lat temu, a koszty wciąż rosną. Chociaż ten przegląd usług jest mile widziany, nie można go przeprowadzić w odosobnieniu bez przeglądu finansowania aptek.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Nathaniel Yeo on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: