Realne zagrożenie dla pubów i restauracji

Możliwe przedłużenie okresu ograniczeń może odbić się na kilku gałęziach gospodarki, ale najbardziej na sektorze pubów i restauracji.

Właściciele tym miejsc w ostatnim okresie sporo w nie zainwestowali, przygotowując się do ponownego otwarcia, w tym zakupili osłony oddzielające klientów, a także ponownie w pełni musieli zaopatrzyć swoje firmy, by zaoferować gościom asortyment, jaki obecny był wcześniej. Niestety zapowiedź rządu, może pokrzyżować plany wielu restauratorów i właścicieli pubów, którzy czekali na 5 lipca, a to wtedy miało nastąpić uwolnienie i dozwolony miał być wstęp klientów do wnętrz lokali.

Część pubów, która nie ma możliwości uruchomienia swojej działalności na świeżym powietrzu, ale i restauracji, jest obecnie pełna obaw, że przedłużenie zakazu spożywania posiłków wewnątrz, spowoduje nieodwracalne straty i będzie to właściwie ich koniec, bo zadłużenie sięgnie poziomu, w którym można mówić o utracie płynności finansowej.

Przedstawiciele sektora pubów i restauracji mówią też otwarcie, że poprzez opóźnienie otwarcia, stracą źródło utrzymania i nawet w przypadku krótkiego przesunięcia terminu otwarcia, raczej nie wrócą już do biznesu.

Przypomina się jednocześnie, że dotacje państwowe, jakie oferowano właścicielom pubów i restauracji, na ponowne uruchomienie działalności, zostaną utracone, bo zniesienie zakazu prowadzenia działalności wewnątrz lokali, miało być punktem zwrotnym ich zamkniętej do tej pory działalności.

Niektórzy z właścicieli pubów, jak Michael Murphy z Dingle w hrabstwie Kerry, od kilku miesięcy ratuje się przed utratą środków do życia, podejmując pracę na etacie. Tak dziać się ma w wielu przypadkach, głównie właścicieli małych barów i pubów, które utrzymywały się przede wszystkim z ruchu turystycznego.

Przedłużenie ograniczeń o kolejne tygodnie, na tyle pogorszy sytuację, iż wkrótce, możemy być świadkami likwidacji dużej części firm z sektora gastronomicznego i sektora pubów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Nerwowa reakcja irla
Ponad 4 miliony zasz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian