Realne dostawy mieszkań socjalnych w II kwartale na poziomie 35%

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin wyraził głębokie zaniepokojenie, że tylko 35% rzeczywistego celu w zakresie mieszkań socjalnych na 2021 r. zostało osiągnięte do trzeciego kwartału tego roku.

Prawdziwe mieszkania socjalne to domy, które są budowane lub nabywane przez władze lokalne i zatwierdzone organizacje mieszkaniowe.

Komentując publikację danych dotyczących mieszkań socjalnych za III kwartał 2021 r., Teachta Dála Ó Broin powiedział:

– Dane dotyczące mieszkalnictwa socjalnego za III kwartał za kwartał 2021 r. są głęboko niepokojące i znacznie gorsze niż oczekiwano. Jeśli chodzi o realne budownictwo socjalne, oddano zaledwie 3611 z 10 300 mieszkań. To tylko 35% celu. Obraz staje się jeszcze gorszy, gdy porównamy to ze stałą zależnością od prywatnego sektora najmu w zakresie dostarczania domów socjalnych. Rząd osiągnął też 73% swojego celu dostarczania wynajmowanych domów za pośrednictwem programów takich jak RAS i HAP, z 13 691 wynajmowanymi lokalami z celu 18 250 na 2021 r. Dzieje się tak pomimo tego, że minister mieszkalnictwa wielokrotnie stwierdzał, że wycofa się z wynajmu lokali z sektora prywatnego na wynajem, jako sposobu na zapewnienie mieszkań socjalnych. Porażka tego rządu w zakresie budownictwa socjalnego jest rażąca w porównaniu z tym, jak prywatny sektor budownictwa mieszkaniowego odbił się w tym roku. Niski poziom dostarczania stałych domów socjalnych, w połączeniu ze wzrostem liczby właścicieli pojedynczych nieruchomości opuszczających rynek z powodu wyjścia ich nieruchomości z ujemnego kapitału własnego, przyczynia się do rosnącego trendu bezdomności. Oczywiste jest również, że istnieją przeszkody w dostarczaniu mieszkań socjalnych na dużą skalę przez władze lokalne, a czynnikiem hamującym był Covid-19. Jednak przepisy kodeksu wydatków publicznych narzucone przez Departament Wydatków Publicznych i Reform oraz czteroetapowy proces zatwierdzania, poważnie ograniczyły zdolność władz lokalnych do kontynuowania budowy nowych domów. Dopóki te kwestie nie zostaną pilnie zreformowane, rząd będzie miał trudności z osiągnięciem swoich skromnych, realnych celów w zakresie mieszkań socjalnych.

Zobacz link do raportu z postępów tutaj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Koszty brexitu wcią
Inflacja pożera pod
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська