Raport potwierdza korzyści suplementów witaminy D dla większości ludzi w kontekście Covid-19

Departament Zdrowia musi opracować strategię poszerzania wiedzy i zachęcania do stosowania witaminy D w celu ochrony naszej populacji w kontekście Covid-19 i innych chorób, powiedział poseł Fine Gael.

Colm Burke przemawiał po publikacji raportu na temat rozwiązania problemu niedoboru witaminy D, jako środka zdrowia publicznego w Irlandii, który został przeprowadzony przez Komisję Wspólną ds. Zdrowia Oireachtas, której jest członkiem.

Poseł Burke, jako rzecznik prasowy ds. zdrowia Fine Gael, powiedział:

– Z zadowoleniem przyjmuję zalecenia zawarte w tym raporcie, oparte na dowodach przedstawionych Komisji przez konsorcjum lekarzy Covit-D. Wiadomo, że witamina D wspomaga układ odpornościowy w zwalczaniu szkodliwych bakterii i wirusów oraz zmniejsza ryzyko ostrej infekcji dróg oddechowych (ARI). Pozytywna rola, jaką witamina D może odegrać w walce z Covid-19, została również podkreślona przez kilka badań i ekspertów w ciągu ostatniego roku. Co najważniejsze, raport zaleca, aby większość ludzi przyjmowała codziennie suplementy witaminy D, jako środek zdrowia publicznego w celu ograniczenia chorób układu oddechowego i innych chorób. Komitet był również zdania, że ​​osoby uczęszczające do ośrodków testowych Covid-19 powinny otrzymywać suplementy witaminy D na czas trwania pandemii. Zalecany jest również system „opt-out” dotyczący dodatku dla osób przebywających w domach opieki, zakładach karnych i pracownikach służby zdrowia. Wcześniej wezwałem do szerokiej publicznej kampanii informacyjnej HSE na temat stosowania i korzyści suplementów witaminy D i cieszę się, że zostało to zarekomendowane przez Komitet. Zauważono, że niedawna kampania promująca suplementy kwasu foliowego dla kobiet w ciąży doprowadziła do znacznego wzrostu jego spożycia, a każda kampania powinna zachęcać ludzi do angażowania się w kontakt z farmaceutami i lekarzami pierwszego kontaktu na temat stosowania witaminy D. Stosowanie suplementów witaminy D jest tym ważniejsze w populacji Irlandii, gdzie 47% osób w wieku 18-39 lat, 60% osób w wieku 50-59 lat i 64% osób w wieku powyżej 80 lat ma niedobór tej witaminy. Obecnie istnieje pilna potrzeba, aby Irlandczycy codziennie przyjmowali suplementy ze względu na brak słońca, a ludzie coraz częściej przebywają w pomieszczeniach zamkniętych podczas Covid, w połączeniu z niedoborami żywieniowymi. Co ciekawe, Finlandia ma jedne z najwyższych poziomów dostępu do witaminy D w Europie i najniższy wskaźnik śmiertelności Covid-19 na mieszkańca w UE, co ponownie podkreśla znaczenie zapewnienia naszej populacji dostępu do suplementów. Raport zaleca opracowanie polityki zdrowia publicznego, aby zwiększyć wiedzę i zachęcić do przyjmowania suplementów witaminy D w odpowiednim czasie do rozważenia w budżecie na rok 2022. Teraz musimy opracować tę politykę, aby uwzględnić poczynione zalecenia, ponieważ te suplementy są tanie i można je szybko rozprowadzić. Do tej pory wszyscy zdajemy sobie sprawę ze środków, jakie musimy podjąć, aby chronić siebie i innych przed Covid-19. I podczas gdy szczepienia trwają i są przyspieszane, przyjmowanie suplementów witaminy D może tylko pomóc wzmocnić obronę populacji.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Rząd trzyma się sw
Działali i pracowal
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian