Raport Oxfam podkreśla potrzebę wprowadzenia podatku majątkowego od ultrabogatych

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty z zadowoleniem przyjął raport Oxfam, który wykazał, że bogactwo miliarderów w czasie pandemii wzrosło bardziej niż w ciągu poprzednich 14 lat, a irlandzcy miliarderzy powiększyli swój majątek o 18 miliardów euro.

Przemawiając w tej kwestii poseł z Donegal wezwał rząd do wprowadzenia progresywnego podatku majątkowego, aby zaradzić tej rosnącej nierówności i zapewnić bardzo potrzebne fundusze na zmniejszenie ubóstwa dzieci, rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego i wzmocnienie usług publicznych.

Teachta Dála Doherty powiedział:

– Raport Oxfam zwraca uwagę na plagę nierówności społecznej i system gospodarczy sfałszowany na korzyść tych na szczycie. Globalnie pandemia Covid-19 pogłębiła nierówności w obrębie krajów i między nimi, a tak wiele osób straciło pracę i dochody. Na szczycie sprawy wyglądały zupełnie inaczej, z najbogatszymi kapitałami podczas tej pandemii. Oxfam odkrył, że miliarderzy na całym świecie zwiększyli swoje bogactwo podczas tej pandemii bardziej niż w ciągu poprzednich 14 lat razem wziętych. Bliżej domu, irlandzcy miliarderzy powiększyli swój majątek o 18 miliardów euro – wzrost o 58%. Takie nieprzyzwoite gromadzenie bogactwa odbywa się na plecach pracowników, którzy nie mają udziału w tworzonej przez siebie wartości. Zwalczanie nierówności społecznych, w kraju i na świecie, musi być imperatywem, gdy wychodzimy z pandemii. Można to osiągnąć poprzez wzmocnienie usług publicznych, systemów ochrony socjalnej, sprawiedliwego handlu i praw pracowniczych. Wprowadzenie podatku majątkowego, nakładanego na ultrabogatych, pomogłoby również w walce z plagą nierówności społecznych. Rząd powinien odpowiedzieć na raport Oxfam, wprowadzając progresywny podatek majątkowy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pogrzeb zamordowanej
Potrzebne jest natyc
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>