„Ramping up”, kierować będzie poczynaniami gabinetu

Na początek wyjaśnienie, więc co wg ministra zdrowia oznacza termin „ramping up”, a chodzi o zwiększenie ilości osób, które poddadzą się szczepieniu.

Minister Donnelly poinformował, iż kierowany przez niego resort, rozpocznie szeroko zakrojoną akcję informacyjną, aby trafić do wszystkich mieszkańców Irlandii, co w założeniach przyczynić się ma do zwiększenia świadomości szczepień, a i zachęcić do zaszczepienia. Wg ministra zdrowia, duża grupa mieszkańców kraju, nie ma wątpliwości, iż szczepionka przeciwko Covid-19, jest jedynym rozwiązaniem wyjścia z pandemii i powrotem do normalności, ale jest też duża grupa, która sceptycznie podchodzi do procesu szczepień.

Jak podkreślił minister Donnelly, należy zapewnić mieszkańcom Irlandii odpowiednią ilość prawdziwych informacji w zakresie samych szczepień, ale i możliwości, jakie otwierają się przed krajem, a można to zrobić poprzez kampanię informacyjną.

Dlatego Departament Zdrowia, przed rozpoczęciem procesu masowych szczepień, wysyłać będzie informacje, które mają pomóc w podjęciu decyzji o szczepieniu. Kampania prowadzona ma być we współpracy z mediami w całym kraju, a minister nie wykluczył, iż włączą się do promocji szczepień osoby publiczne, w tym popularni aktorzy.

Na takie działania nadszedł właśnie odpowiedni czas, bo zbliżamy się do chwili, kiedy każda osoba w kraju, będzie mogła otrzymać szczepionkę przeciwko Covid-19, mówił minister Donnelly. Co ważne, minister kolejny raz podkreślił, że szczepienia, nie będą w Irlandii obowiązkowe, a osoby, które odmówią szczepienia, nie będą z tego powodu napiętnowane. Minister zaznaczył, że zarówno on, jak i o rząd, nie może jednak brać odpowiedzialności za działanie innych podmiotów, głównie prywatnych, a te, mogą wprowadzać własne regulacje w zakresie szczepień, o ile będą zgodne z przepisami i prawem. Ministrowi chodziło w tym zakresie o linie lotnicze, które mogą wymagać, aby przed wejściem na pokład samolotu, okazać dokument potwierdzający szczepienie.

Na uwagę zasługuje fakt, iż o ile światowe linie lotnicze mówią o takiej możliwości, to świadectwa szczepienia, raczej nie będzie wymagał rodzimy irlandzki przewoźnik Ryanair. Raczej, więc nie można tego stwierdzić jeszcze z całkowitą pewnością, ale szef linii Michael O’Leary, sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, jeżeli nie będzie ono absolutnie konieczne lub wymuszone przepisami agencji lotniczych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Minister Foley zapew
ECDC ostrzega przed
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian