Rak jamy ustnej zbyt późno wykrywany

Według danych British Association of Oral and Maxillofacial Surgery (BAOMS) oraz Oral Health Foundation, w 2018 r. w Wielkiej Brytanii doszło do około 3 tys. zgonów spowodowanych zbyt późnym wykryciem raka jamy ustnej. 

Jak poinformowały obie instytucje w swoim wspólnym raporcie, aż 45% przypadków nowotworów jamy ustnej u Brytyjczyków jest rozpoznawanych dopiero w bardzo zaawansowanych przypadkach. Tymczasem wczesna diagnoza pozwala nie tylko zwiększyć szanse na pełne wyleczenie, ale także uniknąć długotrwałej, inwazyjnej terapii oraz zmniejszyć odsetek przypadków śmiertelnych. – Na razie jednak w Wielkiej Brytanii śmiertelność wśród chorych na raka jamy ustnej jest większa niż u pacjentów z rakiem skóry czy rakiem szyjki macicy – powiedziała Kathy Fan, członek rady naukowej BAOMS.

Z raportu wynika, że w ostatnich dziesięciu latach zachorowalność na nowotwory jamy ustnej wśród Brytyjczyków wzrosła o 49% – co roku notuje się około 8,3 tys. nowych przypadków tego typu schorzeń. Najczęściej występują one u starszych mężczyzn, ale coraz więcej zachorować dotyczy również kobiet i osób młodych. Dlatego tak ważne jest propagowanie szczepień na HPV – zakażenie tym wirusem jest jednym z najpoważniejszych czynników ryzyka wystąpienia raka jamy ustnej.

Niewielka jest także świadomość samych pacjentów – aż 75% społeczeństwa nie potrafi wymienić żadnego objawu raka jamy ustnej, przez co chorzy nie zgłaszają się w porę do lekarzy. Oczywiście ważna jest także rola dentystów, którzy w przypadku nowotworów jamy ustnej często pełnią rolę lekarzy pierwszego kontaktu.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się:

Improving social wel
To nie koniec zimy?
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn