Rady nie radzą sobie ze ściąganiem podatku gruntowego

Żadna z Rad Miejskich w kraju, nie zdołała zebrać należnego jej podatku gruntowego, co świadczyć może o kilku sprawach, więc braku woli, nieumiejętności zarządzania lub braku odpowiednich regulacji.

O tym ostatnim przypadku, mówić raczej nie można, bo przepisy są dosyć precyzyjne i jasno wskazują, kto, kiedy i ile powinien wnieść do kasy miasta. Podatek gruntowy, jaki mogłyby pobrać w roku ubiegłym Rady Miast, zamknąć się powinien kwotą ponad 5,44 miliona euro, jednak tylko niewielka część, trafiła do lokalnych kas.

Z danych, jakie zostały właśnie opublikowane, wynika, że zebrano od właścicieli gruntów zaledwie 7% należnych opłat gruntowych, czyli ściągalność podatku od posiadanego opuszczonego gruntu, jest dramatycznie niska.

Co istotne, a zgodne z przepisami z 1990 roku o gruntach opuszczonych, za taki można uważać każdy, od którego nie jest odprowadzony podatek lub został zgłoszony, iż takim się stał. W związku z tym urzędnicy miejscy mogą wpisać grunt do Rejestru Terenów Opuszczonych, a wtedy, wykorzystać go zgodnie z przeznaczeniem lub włączyć do substancji miasta, czyli np. wybudować na nim mieszkania socjalne. W przepisach znajduje się też inna regulacja, a ta pozwala właścicielowi gruntu zachować jego własność, o ile zgłosi posiadane tereny, jako opuszczone, ale będzie też płacił wyznaczony przez władze miasta niski podatek.

Z tego zadania, nie wywiązała się żadna z władz lokalnych, bo za zbieranie podatków od opuszczonych gruntów lub za ich przejmowanie, odpowiedzialne są Rady Miast, jednak w roku ubiegłym, niechętnie podchodziły do wykonywania tego obowiązku.

Największe straty z tego tytułu odnotowały Dublin, gdzie zebrano z podatku od terenów opuszczonych 142 165 €, a potencjał wynosi 1,6 mln €, a jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Cork, bo tam, Rada Miasta, mogła uzyskać wpływy do swojej kasy na poziomie 1,7 mln €, natomiast urzędnicy zebrali zaledwie 163 231 euro.

Nie przejęto też żadnego gruntu ani nie zostało wszczęte żadne postępowanie, które do takiego przejęcia mogłoby prowadzić i to w czasie, kiedy gruntów pod budowę domów permanentnie brakuje, natomiast ich ceny, mocno idą w górę.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tesco przejmuje Joyc
Wielka Brytania moż
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська