Radosna twórczość „FF” i „FG”, nie przekonuje potencjalnych koalicjantów

Fianna Fáil i Fine Gael, które przyjęły już dokument ramowy koalicji, rozesłały go do ugrupowań politycznych z pominięciem Sinn Féin, oczekując jednocześnie, że małe ugrupowania rzucą się na propozycję współpracy, jak na świeże bułeczki.

Pomyłka, bo dokument przyjęty został raczej oschle, a jedna z partii, która obecnie najbardziej interesuje Fianna Fáil i Fine Gael, czyli Socjaldemokracja, poprosiła o fakty i analizy, zanim zacznie rozpatrywać ofertę przystąpienia do koalicji rządowej. Wg szefostwa SocDem, w dokumencie, jaki stworzyły dwa konkurujące ze sobą przez 98 lat ugrupowania, brakuje realnych podstaw, więc nie znajdzie się w nim odpowiedzi na złożone tam obietnice.

Socjaldemokraci chcą szczegółowych analiz wzrostów gospodarczych po pandemii koronawirusa, ale i oceny wpływu Brexitu na gospodarkę Irlandii, bo to kwestie kluczowe, jakie będą kierowały przyszłymi działaniami władz kraju. Wg socjaldemokratów dokument jest ogólnikowy, zawarto w nim wiele obietnic i życzeń, a i jest rozczarowujący oraz niejasny.

Partia Pracy pozostała po przeglądzie dokumentu przy swojej wcześniejszej opinii, czyli nie zamierza wejść w koalicję z Fianna Fáil i Fine Gael, a jej nowy lider Alan Kelly określił tenże, jako „nieopłacany, czysto aspiracyjny, który wymaga szczegółowej analizy i doprecyzowania, a w niektórych sprawach głębokich poprawek”.

Zieloni też nie są specjalnie zachwyceni dokumentem tworzącym potencjalną koalicję trzech ugrupowań, a obecnie szukają odpowiedzi w kwestiach obietnic mieszkaniowych i klimatycznych, bo umowa, nie wskazuje źródeł finansowania obu projektów.

Jednym słowem do utworzenia rządu większościowego, droga jest jeszcze raczej daleka, a ochłapy z pańskiego stołu, nie zadowoliły przystawek.

Bogdan Feręc

Źr: PA

Polska-IE: Udostępnij...
Zasiłki pandemiczne
ZGŁOSIŁA KRADZIEŻ
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish