Radni przeszarżowali

Na światło dzienne wyszły sprawki dublińskich radnych, ale nie tylko ich, bo i w wielu innych miastach dochodzi do takich sytuacji.

Zacznijmy jednak od tego, iż niebawem, miała nastąpić podwyżka płac dla urzędników publicznych, na co z furią zareagowały związki zrzeszające pielęgniarki i zagroziły, że o ile taka będzie miała miejsce, odejdą od łóżek pacjentów. To wpłynęło na decyzję rządu, iż debatę w zakresie podwyżki płac przesunął, ale doszukano się innych dziwnych sprawek polityków, na poziomie lokalnym.

Jak ujawnili dziennikarze, w niektórych Radach Hrabstw, lokalni radni i inni reprezentanci narodu, wciąż pobierali pieniądze za przejechane kilometry, które miały być podróżami służbowymi.

Tu jednak pojawia się pewien problem, gdyż większość posiedzeń w Radach Hrabstw i Miast, z powodu wprowadzonych przez rząd ograniczeń w podróżowaniu, odbywała się w formule online, więc radni, powinni siedzieć w domach, czyli zmniejszyć ilość podróży. Pomimo zasad wprowadzonych w ramach walki z pandemią, radni wciąż otrzymują zwrot kosztów podróży, więc sprawa wydaje się wręcz podejrzana.

Nie ma też znaczenia, które z ugrupowań reprezentuje radny, bo przedstawiciele wszystkich partii, zgłaszali się po zwrot kosztów podróży, a co ważne w wielu Radach, wydatki na ten cel są w dokładnie takiej samej wysokości, w jakiej były w okresie, kiedy ani pandemii, ani ogólnokrajowej blokady, nie było.

Sprawa wyszła na światło dzienne, kiedy do Ministerstwa Mieszkalnictwa i Samorządu, wpłynęła skarga, a w tej właśnie, ujawniono proceder.

Wkrótce odbędzie się debata w zakresie podwyżek płac dla sektora publicznego, jednak po ujawnieniu tych kontrowersji, a i problemów, jakie zgłaszały pielęgniarki, może się okazać, że o podwyżce wynagrodzeń, urzędnicy mogą zapomnieć. Związki pielęgniarskie nie ustają w walce, aby studentki i studenci pielęgniarstwa, którzy w ramach walki z Covid-19, świadczyli usługę pracy, otrzymali pełne wynagrodzenie za trud, jaki włożyli w wykonywanie, w ramach praktyk zawodowych, obowiązków służbowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Sklepy pozostają ot
Rozprawa sądowa odb
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian