Radni chcą podwyżki płac

Do ministra mieszkalnictwa i samorządów lokalnych Darragha O’Briena, wpłynął właśnie dokument, który jest wezwaniem do podniesienia płac we władzach lokalnych.

Tym samym, o ile dokument uzyska akceptację, radni miejscy zyskają 8000 € rocznie. Minister O’Brien zapowiedział, iż przesłana na jego ręce propozycja, przedstawiona zostanie gabinetowi, a ten zadecyduje, czy wyrazić swoją aprobatę dla tego żądania.

Istotne w tej sprawie jest, że rząd Micheála Martina, obiecywał radnym podwyżkę ich wynagrodzeń, jednak jej wprowadzenie odsuną, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Obecnie, gdy kraj zaczął wychodzić z kolejnej fali, radni uznali, iż nadszedł dogodny czas, by upomnieć się o swoje.

Przyznać należy, że zarobki radnych, nie są kolosalne, bo podstawowa roczna pensja radnego wynosi 17 000 €, a deklarowana podwyżka w kwocie 8000 €, da im roczny zarobek w wysokości 25 000 €.

Podwyżka, o ile na tę zgodzi się gabinet Martina, miałaby wejść w życie od 1 lipca tego roku.

Radni podnoszą też kwestię, iż wszystkie partie koalicyjne deklarowały, że podwyżki płac we władzach samorządowych zostaną wprowadzone, więc teraz, chcą realizacji zapowiedzi.

Niestety rząd nie jest do końca przekonany, czy to odpowiedni moment na wprowadzanie takich zmian, gdyż wiele osób utraciło w kraju dochody, tysiące przebywa na zasiłkach pandemicznych i dla bezrobotnych, a zwiększenie płac w okresie niedoborów w państwowej kasie, może być źle odebrane przez społeczeństwo. Sprawa trafi pod obrady gabinetu w tych dniach, więc raczej szybko dowiemy się, czy radni będą mogli cieszyć się z wyższych pensji.   

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdjęcie przedstawiające budynek Rady Miejskiej w Dublinie, ma charakter dekoracyjny.

Polska-IE: Udostępnij
Brytyjski rząd musi
Rosyjska ambasada de
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian