Rada Praw Człowieka ONZ zbada izraelskie naruszenia prawa człowieka

Rzecznik Sinn Féin ds. zagranicznych i obrony John Brady z zadowoleniem przyjął zapowiedź, że Rada Praw Człowieka ONZ zbada izraelskie naruszenia praw człowieka w Gazie i na palestyńskich terytoriach okupowanych.

Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet wyraziła obawy, że izraelskie naloty na Strefę Gazy stanowią zbrodnie wojenne.

Poseł Brady powiedział:

– Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź Rady Praw Człowieka ONZ, że rozpocznie dochodzenie w sprawie łamania praw człowieka przez Izrael. Naprawdę nie można się dziwić, że szefowa ONZ ds. Praw Michelle Bachelet wyraziła zaniepokojenie izraelską kampanią bombardowań Gazy. ONZ słyszało, że nie ma dowodów na to, że którykolwiek z budynków, które były celem i zniszczeniem przez Izraelczyków, miał coś bliskiego lub zbliżonego do funkcji wojskowej. W rzeczywistości siły izraelskie celowały w domy, placówki medyczne, centra medialne, centra testowe Covid-19, szkoły, ośrodki zdrowia, a nawet komisariat policji. Były to skoncentrowane i bardzo celowe ataki na struktury cywilne na gęsto zaludnionych obszarach, w wyniku których w sumie zginęło 1900 cywilów, a ostatni czasie zginęło 253 cywilów, w tym 65 dzieci. Zapowiedź ONZ jest potwierdzeniem decyzji Dáil o poparciu historycznego wniosku Sinn Féin, uznającego faktyczną aneksję, która ma miejsce na okupowanych terytoriach Palestyny. Jest to przypomnienie dla nas wszystkich, że praca na rzecz zakończenia apartheidu i przymusowej polityki Izraela musi być kontynuowana. Konieczne jest również, aby Irlandia uznała teraz Palestynę, jako kraj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Ubóstwo dochodowe j
Należy publikować
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian