Rada Ministrów podejmie covidową decyzję

Po wczorajszym posiedzeniu Komitetu Gabinetowego ds. Covid-19, jest coraz więcej przesłanek, że rząd, nie może siedzieć z założonymi rękami.

Świat idzie obecnie w kierunku zwiększania poziomu ograniczeń i w podobnym idą też zalecenia dla rządu, więc ministrowie już wiedzą, iż będą musieli podjąć dzisiaj jakąś wiążącą decyzję. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie ilości transmisji, więc wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest, aby podnieść poziom ograniczeń, jednak w gabinecie, nie ma na to pełnej zgody.

Ministrowie, którzy są zwolennikami zaostrzenia ograniczeń, mówią, że już w przeszłości pewne działania na tym kierunku, przynosiły efekty, więc powinno się zadziałać w dokładnie taki sam sposób, ale w odpowiedniej formie.

To jedno zdanie, bo jest też to, które mówi, że wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, może zadziałać, jak zapalnik na dużą część społeczeństwa i w kraju, dojdzie do masowych protestów. Rada Ministrów wie jednak, bo na to wskazują dane dotyczące ilości zakażeń i zachorowań, że pewne kroki należy podjąć, żeby ograniczyć możliwość nadmiernego rozwoju wirusa w kraju.

Niestety część państw poszła w stronę podziałów, więc widać już teraz, wyraźne oddzielanie osób zaszczepionych, od tych, którzy otrzymali swoje szczepionki, co może sugerować, że i tak postąpi się w Irlandii. Jest prawdopodobne, iż z wyższym poziomem ograniczeń, spotkają się osoby, które z wielu przyczyn, niechętnie patrzą na wakcyny, ale to też może przynieść więcej szkód, niż będzie z podziałów pożytku, czyli wydaje się to rozwiązaniem, jakie powinno być zastosowane w ostateczności.

Bardziej prawdopodobne będzie, iż rząd, zechce wprowadzić powrót do pracy zdalnej, ograniczenie kontaktów i zastosuje masowe testy antygenowe, by wyłowić ze społeczeństwa nosicieli wirusa SARS-CoV-2, a może być też tak, że ograniczone zostanie życie nocne, sale treningowe i salony fryzjersko-kosmetyczne działać będą na innych zasadach. Podobnie może być w innych dziedzinach życia, gdyż i te, będą musiały kierować się ostrzejszymi zasadami w dostępie do nich.

Tego wszystkiego dowiemy się prawdopodobnie dzisiaj, a stanie się to po posiedzeniu Radu Ministrów, bo to ona podejmie ostateczną decyzję i wprowadzi lub nie, nowe zarządzenia na najbliższe dni, tygodnie i miesiące.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland detains Ukrai
Comreg chce ukarać