Putin zawłaszczył leasingowane samoloty

Brudna gra Kremla kolejny raz może być nazwana oszukańczą i chyba nawet postępowaniem złodziejskim, a chodzi tu o podpisaną przez rosyjskiego prezydenta ustawę o liniach lotniczych.

Władimir Putin złożył podpis pod ustawą, która zezwala na zachowanie floty samolotów, nawet jeżeli jest ona wynajmowana i użytkowanie jej na trasach wewnętrznych. To z kolei oznacza, że leasingodawcy, nie mogą teraz liczyć, że dzierżawione przez rosyjskie linie lotnicze maszyny do nich wrócą, co wiąże się z decyzją o zakazie lotów rosyjskich samolotów nad terytorium Unii Europejskiej i niektórych innych państw.

Informację podały wczoraj rosyjskie media reżimowe, które żywo przekazywały dobrą dla tamtejszych przewoźników lotniczych wiadomość.

Informacja zła jest natomiast dla samej Irlandii, która dzierżawi Rosjanom ok. 700 maszyn, bo żadna z nich nie wróci do rąk leasingodawców, a co gorsze, nie ma pewności, czy w ogóle otrzymywać one będą zawarte w umowach opłaty. Chodzi tu o wcześniejszą decyzję Kremla, iż to rosyjskie Ministerstwo Transportu wydawać będzie pozwolenia, aby wnosić opłaty leasingowe, więc wcale nie musi się zgodzić, żeby coś takiego robić. Kolejnym problemem jest fakt, że Moskwa zakazała rozliczeń w dolarach i euro, czyli do leasingodawców trafiać będą ruble o tej samej wartości. To też jednak problem, gdyż rosyjska waluta jest obecnie pieniądzem śmieciowym, a sama Federacja, może wkrótce doczekać się decyzji, że jest w stanie bankructwa technicznego, czyli jej waluta, zniknie z rynków międzynarodowych, albowiem wartość będzie niższa od wskaźników, jakie pozwalają na jej obrót.

Leasingodawcy z Irlandii są teraz w kropce, bo o ile wciąż nawołują rosyjskie firmy do zwrotu wypożyczonych maszyn, otrzymały obecnie kolejny kremlowski cios, więc jedynym możliwym teraz krokiem będzie, skierować się na drogę sądową. I tu należy przyznać, że droga to długa i wyboista, bo Rosja, wcale nie musi respektować wyroków sądowych, o ile nie będzie miała na to ochoty.

Jeżeli dojdzie do konfrontacji na tym polu, więc zapadać będą wyroki sądowe o zwrot wypożyczonego mienia, a Federacja zatrzyma samoloty u siebie, to leasingodawcy poradzą sobie z tą sytuacją, choć notować będą straty i przetrwają ten trudny dla nich okres, jednak Rosja powinna mieć na uwadze, że handlować z nimi, nie będzie już wtedy nikt ze świata zachodniego. Wiarygodność Federacji Rosyjskiej jest już teraz bardzo niska, więc decyzjami, jakie podejmuje teraz Kreml, wyłącznie pogarsza swoją pozycję, czyli traci również w oczach światowego biznesu.

Pojawiły się też opinie przedsiębiorców z Rosji, a ci twierdzą, że postępowanie ich władz, cofnie ekonomicznie Federację o kilkadziesiąt lat, a przez następne dziesięciolecia, będzie ona wychodzić z problemów gospodarczych i odzyskiwać zaufanie na rynkach międzynarodowych.

Bogdan Feręc

Źr: RT/Bloomberg/RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rynek paliwowy w szo
Ambasador Anna Socha
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська