Putin wg Bidena jest dyktatorem

Na wspólnym posiedzeniu amerykańskiego Kongresu i Senatu prezydent Joe Biden wygłosił swoje pierwsze orędzie o stanie państwa, a wiele czasu poświęcił sytuacji na Ukrainie i rosyjskiemu prezydentowi.

Nadszedł czas głębokich zmian w polityce zachodu wobec Federacji Rosyjskiej, wynika z wypowiedzi amerykańskiego prezydenta, bo Joe Biden nie przebierał w słowach, nazywając Władimira Putina „dyktatorem”. Biden zapowiedział również, że obecna izolacja gospodarcza i polityczna może się jeszcze pogłębić, a powodem jest inwazja na Ukrainę. Prezydent USA zaznaczył, iż obecnie, toczy się „bitwa” pomiędzy demokracją a „autokracją” i wolny świat, ma z niej wyjść w ocenie Bidena zwycięsko.

Prezydent Stanów Zjednoczonych chwalił też opór, jaki stawiają Ukraińcy, ale i jasno dał do zrozumienia, że wojska USA, nie mają zamiaru pojawić się na ukraińskiej ziemi. To z kolei sygnał dla władz Rosji, które od jakiegoś czasu twierdzą, że szykowana jest ofensywa NATO i USA na Federację.

Joe Biden:

– Pozwól mi jasno powiedzieć: nasze siły nie są zaangażowane i nie będą angażować się w konflikt z siłami rosyjskimi na Ukrainie.

W dalszej części wypowiedzi Biden skupiał się na prezydencie Putinie i powiedział:

– Rosyjski dyktator, najeżdżający obcy kraj, kosztować będzie cały świat. W walce między demokracją a autokracją demokracje dorosły do chwili obecnej (wyzwań), a świat wyraźnie wybiera stronę pokoju i bezpieczeństwa.

Prezydent USA zapowiedział też, że Stany, odbiorą rosyjskim miliarderom wszystko, od jachtów po ich apartamenty w Ameryce, a także samoloty. Następnie prezydent Biden mówił sankcjach, jakie nałożył na Rosję, w tym zakaz lotów rosyjskich samolotów w amerykańskiej przestrzeni powietrznej, niezależnie od tego, czy są to loty pasażerskie, czy transportowe. Zakazu lotów doczekały się również prywatne samoloty zarejestrowane w Rosji, niezależnie od tego, czy należą do rosyjskich firm, czy nie.

Wracając do prezydenta Putina, Biden stwierdził, że rosyjski przywódca bardzo się pomylił, jeżeli uważał, iż może bezkarnie atakować niepodległy kraj, a zachód przyglądać się będzie temu z biernością. Joe Biden zaznaczył, że w tym konflikcie, cały zachodni świat jest zjednoczony i gotów jest do działania na skalę, jakiej do tej pory nie obserwowano. Biden uznał, że nie będzie już odwrotu od sankcji, jakie zostały nałożone, a i są w przygotowaniu, o ile staną się konieczne.

Po orędziu kongresmeni i senatorowie USA powstali z miejsc i niezależnie od przynależności partyjnej, zgotowali swojemu prezydentowi owację na stojąco.

Bogdan Feręc

Źr: The Wall Street Journal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przyszedł czas na B
Desant i ostrzał Ch
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська