Putin ścigany za zbrodnie przeciwko ludzkości

O odkryciu masowych grobów pod Kijowem, gdzie znaleziono setki ciał ukraińskich cywilów, zareagował Zachód i sojusznicy stwierdzili, że nie spoczną, dopóki Władimir Putin nie odpowie za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości.

To oznacza jedno, iż teraz kraje zachodnie zyskały pewność, iż z Putinem nie można się układać, a jednocześnie urzędujący prezydent Federacji Rosyjskiej, nigdy nie będzie mógł jej opuścić, gdyż w przeciwnym przypadku, zostanie zatrzymany i postawiony przed obliczem sprawiedliwości.

Masowe groby odkryte zostały, gdy rosyjscy żołnierze wycofali się z Irpina i Bucza, czyli miejscowości położonych na obrzeżach Kijowa i uważanych za przedmieścia stolicy. Społeczność międzynarodowa doznała wstrząsu, gdy zdjęcia masowych grobów dotarły do mediów, a te przekazały informacje i obrazy dalej, a jednocześnie pojawiły się wezwania, aby Rosję i jej przywódcę potraktować teraz, jak zwykłego bandytę. Mówi się też, że nie można dać Putinowi wygrać na żadnym froncie, więc również energetycznym i jak najszybciej odciąć go od zachodnich pieniędzy, z których oprawca finansuje swoje zbrodnie.

Część zachodnich polityków bez ogródek nazywa Putina mordercą, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że Putin i jego wojsko popełnia zbrodnie wojenne, a dodał:

– Nie spoczniemy, dopóki nie zostanie wymierzona sprawiedliwość.

W podobnym tonie reagują Stany Zjednoczone, ONZ oraz inne państwa zachodnie i już przestały uważać, że można konflikt rozwiązać na drodze negocjacji. Wszyscy zgodnie twierdzą, że Putina trzeba pojmać i ukarać, ale nie będzie to proste, o ile ukrywać się będzie na terenie Federacji Rosyjskiej. Front zmieniły też Niemcy i prezydent Olaf Scholz stwierdził, że jego kraj poprze kolejne sankcje, jakie nałożone mają być na Rosję. Unia Europejska rozpocznie natomiast wewnętrzne rozmowy, które doprowadzić mają do całkowitej rezygnacji z zakupu w Federacji gazu i ropy.

Wołodymyr Zełenski mówi natomiast o eksterminacji narodu ukraińskiego, niszczeniu jego dóbr kultury, społeczeństwa, pozostawieniu spalonej ziemi i oskarża Putina o ludobójstwo, a społeczność międzynarodową wzywa do podjęcia kolejnych zintensyfikowanych działań na rzecz zmarginalizowania współpracy z putinowską Rosją. Zełenski określa też rosyjskich żołnierzy mianem morderców, szabrowników i rzeźników, a jednocześnie chce, żeby zdjęcia masowych grobów dotarły do Rosji, gdzie mogłyby je zobaczyć rodziny żołnierzy, którzy atakują Ukrainę. Zdjęcie powinny trafić do matek żołnierzy i powinny one zobaczyć, że wychowały swoich synów na morderców i czego mogą dokonać pod rządami dyktatora.

Do tej pory w okolicach Kijowa odkryto masowe mogiły, a w tych znajdowało się 410 ciał, które teraz badane są przez ekspertów ds. medycyny sądowej. Dokumentacja posłużyć ma prokuratorom, którzy wszczęli już śledztwo przeciwko Putinowi, za co będzie sądzony.

Federacja Rosyjska w swoim stylu zareagowała na ujawnione zdjęcia i mówi, że to ukraińska prowokacja. Sprawa może być omawiana dzisiaj na forum ONZ, a o takie spotkanie wnioskowała Federacja Rosyjska, by udowodnić, że to nie ona odpowiedzialna jest za masowe morderstwa na Ukrainie.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland welcomes almo
Koalicja może się
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська