Putin ostrzega NATO

Sytuacja międzynarodowa staje się coraz bardziej niebezpieczna, a wszystko za sprawą decyzji dwóch państw, które postanowiły zgłosić swój akces do struktur NATO.

Decyzja Szwecji i Finlandii podyktowana została działaniem Federacji Rosyjskiej, która niesprowokowana zaatakowała Ukrainę, co wywołało obawy Państw Skandynawskich, a te uznały, iż nadeszła odpowiednia chwila, by rozważyć przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To miałoby zabezpieczyć oba państwa przed ewentualnymi działaniami Rosji, a jednocześnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa na ich terytorium.

Jak można było się spodziewać, decyzja wywołała reakcję rosyjskiego prezydenta i Władimir Putin stwierdził, iż nie widzi powodu, by Szwecja oraz Finlandia miały przystąpić do NATO, gdyż nie ma żadnego zagrożenia dla tych państw ze strony Federacji Rosyjskiej. Putin dodał też, a ta część wypowiedzi może zostać uznana za groźbę, iż po przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO, rozmieszczenie systemów rakietowych Sojuszu na terytorium tych państw, „z pewnością sprowokowałoby reakcję”.

Władimir Putin:

– Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Rosji, ale ekspansja infrastruktury wojskowej na tym terytorium z pewnością sprowokuje naszą odpowiedź.

Takie oświadczenie rosyjskiego przywódcy może być wskazaniem, a jednocześnie potwierdzeniem słów byłego prezydenta Federacji Rosyjskiej Dimitrija Miedwiedziewa, iż Federacja w takim przypadku, czyli rozszerzenia Paktu na Kraje Skandynawskie da możliwość rozmieszczenia broni jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim.

To z kolei, co podkreśliła premier Szwecji Magdalena Andersson, w znacznym stopniu podniesie napięcie w regionie i enklawa wolna od obecności NATO, stanie się wówczas miejscem stacjonowania wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Komentarze płynące z Kremla są niepokojące, bo w dosyć ostrych słowach wypowiedział się w tym zakresie wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, a stwierdził, że to „kolejny poważny błąd o dalekosiężnych konsekwencjach”.

W sytuacji ogólnej sprawy zaczynają przybierać zły obrót, gdyż przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO, z całą pewnością podniesie poziom napięcia w całym regionie, zmienią się też uwarunkowania dla Polski, która na północy graniczy bezpośrednio z Obwodem Kaliningradzkim, więc i podniesie się poziom zagrożenia militarnego dla naszej ojczyzny. Istotne jest jednak, że Szwecja oraz Finlandia zdecydowane są, by przystąpić do NATO, a sprawę zaczęły omawiać już parlamenty obu krajów. Aby załagodzić nieco całej sytuacji, premier Szwecji powiedziała, że jej kraj, nie będzie zezwalał wzorem Danii oraz Norwegii na obecność broni jądrowej na terytorium państwa. Nie będzie też w Szwecji stałych baz NATO, deklarowała Magdalena Andersson.

Obecnie oczekuje się, że po zatwierdzeniu decyzji Szwecji i Finlandii o przystąpieniu do NATO, oba państwa wejdą w skład struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego jednocześnie.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zelensky says Macron
Na głębokiej reces
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська