Puste słowa, czy początek budowy?

Wiele osób uważa, że most łączący Irlandię Północną z Wielką Brytanią, pomoże w zmniejszeniu problemów transportowych, a i stanie się wyraźnym wsparciem dla przedsiębiorców z Republiki.

Władze Wielkiej Brytanii, które zgodziły się na budowę mostu, nadal utrzymują, iż to inwestycja bardzo potrzebna i należy się w nią angażować. Z punktu widzenia ekonomicznego, jak powiedział Brandon Lewis – sekretarz ds. Irlandii Północnej w gabinecie Boris Johnsona, to projekt, który całkowicie zmieni układ gospodarczy pomiędzy obiema wyspami. Skorzystają na nim wszyscy, bo i biznes z Wielkiej Brytanii, ale także z Irlandii Północnej i Republiki Irlandii, gdyż przez tę przeprawę, towary z Południa, będą mogły ciężarówkami trafiać do Albionu i w odwrotnym kierunku.

Kiedy most zostałby otwarty, z całą pewnością należy spodziewać się również ożywienia gospodarczego, a brytyjski rząd, angażuje się w jego powstanie z pełną mocą, dodał Lewis.

Obecnie inwestycja badana jest przez specjalistów z zakresu ekonomii i przygotowują raport, w którym zawarte ma zostać uzasadnienie biznesowe, chociaż nie wiadomo jeszcze, w którym kierunku pójdą przewidywania ekonomistów. Ważne jest, iż projekt oczekiwany jest z niecierpliwością przez dużą część mieszkańców Irlandii Północnej, którzy zyskaliby połączenie z Wielką Brytanią, a czas podróży, wyraźnie zostałby skrócony.  

Brytyjski sekretarz ds. Irlandii Północnej zasugerował również, iż na Downing Street panuje przekonanie, że złym rozwiązaniem jest, by szef ugrupowania, nie był jednocześnie premierem. Lider Demokratycznej Partii Unionistów Edwin Poots powiedział tuż po swoim wyborze, co zapowiadał wcześniej, że i ile zostanie wybrany szefem partii, to nie stanie na czele północnoirlandzkiego gabinetu. Tak, wg Lewisa, nie powinno się dziać i to Poots powinien zastąpić Arlene Foster zarówno na fotelu szefa partii, jak i w gabinecie pierwszego ministra.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Wielkie otwarcie
Irlandia broni się
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian