Pusta przestrzeń powietrzna nad Irlandią

Takiego spokoju na irlandzkim niebie nie było od dawna, a co za tym idzie, znacznie zmniejszył się ruch na lotniskach krajowych i międzynarodowych.

Irish Aviation Authority (IAA) stwierdza, że ogólny ruch samolotów spadł w kraju o 85%, a wszystko za sprawą koronawirusa. W kwietniu irlandzkie lotniska obsłużyły 14 907 lotów, a dla porównania rok temu było to 96 131 lotów. Tak samo poważny spadek zanotowano w ruchu towarowym samolotów i tutaj mówi się o 90-procentowej zniżce. Ruch transatlantycki to zaledwie 17% tego, co obserwowane było w analogicznym okresie roku ubiegłego, czytamy w raporcie IAA.

Główny irlandzki port lotniczy, czyli Dublin w kwietniu obsłużył zaledwie 2067 lotów, co stanowi spadek o 89,8%, a w Cork i Shannon ilość operacji lotniczych spadła odpowiednio o 93,9 i 79,8 procent.

Z przewidywań IAA wynika, że teraz wszystko powoli zacznie wracać do normy, ponieważ linie lotnicze zapowiadają, iż stopniowo przywracać będą ruch na obsługiwanych przez siebie trasach, jednak nie spodziewają się, żeby sytuacja z pełnym obłożeniem pasażerskim wróciła do normy wcześniej, niż przed świętami Bożego Narodzenia. IAA stwierdza jednocześnie, że potrzebne są obecnie skoordynowane działania w całej Europie, aby zapewnić lotnictwu ponowne otwarcie, a i żeby pasażerowie mieli pewność, iż ich loty odbywać się będą dalej, natomiast ryzyko związane z koronawirusem jest zminimalizowane.

Bogdan Feręc

Źr: IAA

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish