PUP przedłużony do marca

Rząd planuje kolejne kroki związane z ochroną osób dotkniętych Covid-19 i na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu pojawi się propozycja, by zasiłek PUP, przedłużony został do marca 2021 roku.

Zgodnie z wcześniejszymi planami, Pandemic Unemployment Paymet miał zakończyć się dla osób tracących pracę 1 stycznia 2021 roku, jednak sytuacja jest na tyle niepewna, iż w Departamencie Ochrony Socjalnej podjęto decyzję, że ta płatność, powinna być przedłużona.

Gdyby tak się stało, to każda osoba, która utraciłaby pracę z powodu koronawirusa, po 1 stycznia, otrzymałaby standardową wysokość zasiłku w kwocie 203 €, nie zaś, jak dzieje się to obecnie, zgodnie z progiem dochodowym, czyli nawet 350 €.

Nowe zasady przyznawania zasiłków, które obowiązywać mają przez trzy pierwsze miesiące przyszłego roku, przedstawi dzisiaj na posiedzeniu gabinetu minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, co po przyjęciu przez rząd, wydłuży program PUP do ostatniego dnia marca 2021 roku. W zapowiedzi minister Humphreys dodała, że program wsparcia PUP, nadal jest potrzebny, gdyż wiele osób pozostaje bez zatrudnienia, ale jej resort widzi również, że wiele osób niechętnie wraca do pracy, głównie z obawy, iż po ponownej jej utracie, nie będą mogli korzystać już z zasiłków w takiej wysokości, jak ma to miejsce obecnie.

Jak podaje Ministerstwo Ochrony Socjalnej, ze względu na Covid-19, bez pracy pozostaje w kraju 352 078 osób.

Są też kolejne dobre wiadomości, ponieważ rząd, przygotowuje plan ponownego otwarcia sektora hotelarskiego, a pojawiły się też głosy, że ten, prawdopodobnie, nie będzie już zamykany w przyszłości, jednak kwestia nadal pozostaje otwarta. Podobnie może być w przypadku restauracji, ale z takiego dobrodziejstwa, nie skorzystają raczej puby, które uważa się za miejsca o podwyższonym ryzyku zakażeń. W przypadku pubów, które mogą być teraz otwarte, więc serwujących jedzenie, możemy doczekać się zniesienia zasady obowiązkowego zakupu posiłku za minimum 9 €, by możliwy był zakup alkoholu. W miejsce tego przepisu rząd planuje wprowadzić inne zasady, które obecnie owiane są jeszcze tajemnicą i w gabinecie nie ma zgody, jaki przyjąć model działania.

Wciąż nie ma dobrych wiadomości dla tzw. mokrych pubów, bo te, prawdopodobnie, nie doczekają się otwarcia przed świętami, ale i ta kwestia omawiana będzie na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów.

O ile dzisiaj ustalony zostanie szczegółowy plan zniesienia piątego poziomu ograniczeń, to oficjalnie dowiemy się o nim dopiero w czwartek lub piątek, co zapowiedział premier Micheál Martin.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Bankier.pl: 1,3 mln
Ulster Bank obniża
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian