Puls Biznesu: Podróże – w co drugim samolocie ginie walizka

Co roku linie lotnicze i operatorzy lotnisk gubią 25 mln sztuk bagażu. Statystycznie jeden pasażer co drugiego samolotu wychodzi z lotniska bez walizki – alarmuje dziennik „Puls Biznesu”.

Szacuje się, że w 2019 r. liczba lotów na świecie wyniesie 39,8 mln, czyli o 1 mln więcej niż rok temu i o 50 proc. więcej niż dekadę temu. To imponująca dynamika, z którą najwyraźniej nie radzą sobie pracownicy linii lotniczych i lotnisk. W trakcie podróży samolotami ginie co roku aż 25 mln toreb i walizek.

— Największe ryzyko utraty bagażu dotyczy pasażerów latających z Europy — na 1 tys. podróżujących zgubiono w zeszłym roku 7,3 sztuki bagażu w porównaniu z 2,85 w Ameryce Północnej i 1,8 w Azji. Wpływa na to wiele czynników, lecz głównie infrastruktura — ocenia w „Pulsie Biznesu” Jacek Żurowski, dyrektor regionalny Zebra Technologies na Europę Środkową. Coraz częściej zdarza się również, że pasażerowie podróżują z wieloma walizkami lub latają z kilkoma przesiadkami. W 2018 r. do 46 proc. przypadków zgubienia bagażu doszło podczas międzylądowań. Walizki spadające z wózków, bagaż pozostawiony na pokładzie samolotu i porzucone torby to jedna z największych bolączek lotnisk – podkreśla Żurowski

Rosnąca popularność podróży lotniczych i wzrost liczby tanich połączeń nawet do bardzo oddalonych miejsc spowodowały, że porty dysponujące prostymi, często przestarzałymi systemami obsługi pasażerów narażone są na pomyłki. Jakie sa prawa pasażera w przypadku zgłoszenia zgubionego bagażu? „Puls Biznesu” przypomina, że za każdy dzień opóźnienia w przypadku utraty bagaży odszkodowanie wynosi od 50 do 70 euro, a w przypadku jego utraty maksymalna kwota odszkodowania, do jakiego zobowiązana jest linia lotnicza, to 1350 euro.

Więcej informacji: https://www.pb.pl/w-co-drugim-samolocie-ginie-walizka-966828

Źródło – dziennik „Puls Bizne

fotografia ilustracyjna: www.freepik.com”>Designed by 4045

Podziel się:

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchIrishPolishRussianSpanish
ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn