Puby zamknięte, a sprzedaż alkoholu rośnie

Mieszkańcy Irlandii znani są z upodobania do spożywania całkiem pokaźnych ilości alkoholu, więc podobnie postępują w czasie pandemii, chociaż zakazano chodzić do ulubionych przez większość mieszkańców wyspy pubów.

Z badania wynika, iż w pierwszym miesiącu od chwili wprowadzenia blokady kraju w Irlandii o 58% wzrosła sprzedaż alkoholu w sklepach i placówkach detalicznych „Off Licence”. W analizie, jako porównania użyto danych z analogicznego okresu w roku ubiegłym, zaznacza firma Nielsen, która przeprowadziła badania. W tygodniu kończącym się 5 kwietnia, na alkohol w irlandzkich sklepach wydano 38,1 mln €, czyli o 6% niż tydzień wcześniej i o 60% więcej, niż w tym samym okresie 2019 roku.

Najwięcej w omawianym okresie sprzedano piw górnej fermentacji, czyli głównie porterów i wzrost to 187%, a następnymi trunkami była whisky, piwa jasne i cydr.  

W poprzednich tygodniach nie notowano aż tak wysokich wzrostów sprzedaży alkoholi, chociaż też były istotne, bo wynosiły w ostatnim tygodniu marca 30%, a w przedostatnim tygodniu tego samego miesiąca 22%.

20% respondentów odpowiedziało, iż od chwili rozpoczęcia pandemii i wprowadzenia blokady kraju, piją więcej. Co ciekawe, takie wyniki odnotowane zostały zarówno w Irlandii, jak i w Wielkiej Brytanii.

Bogdan Feręc

Źr: Nielsen

Polska-IE: Udostępnij...
Testy koronawirusowe
Słowenia moja miło
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish