Puby ścigane za naruszanie zasad dystansu społecznego i prawa licencyjnego

Dwadzieścia sześć pubów doczekało się wniosków o ściganie na mocy przepisów o zdrowiu publicznym oraz za łamanie zasad określonych w pozwoleniach na sprzedaż artykułów spożywczych, w tym alkoholu.

Wszystkie naruszenia stwierdzone zostały przez Gardę w ubiegłym tygodniu, ale to nie koniec, bo irlandzka policja nadal prowadzi kontrolę miejsc, którym zezwolono prowadzenie działalności handlowej. Sprawy dotyczą pubów, które, jako serwujące posiłki, mogły zostać otwarte, ale jak się okazało, niektórzy z właścicieli, dosyć lekko podeszli do obowiązujących przepisów, więc nie przejmowali się zbyt dużą ilością gości, nie utrzymywali między nimi dystansu społecznego, a i nie podawali do alkoholu jedzenia.

Garda przeprowadziła w ubiegłym tygodniu 6830 kontroli, z czego prawie 3000 w pubach, a reszta miała miejsce w sklepach i restauracjach.

Jak dodają funkcjonariusze, w wielu przypadkach wystarczyły pouczenia, czyli właściciele sklepów, restauracji oraz pubów zapewnili, iż wykonają zalecenia, jednak w 26 przypadkach, odmowa przyjęcia instrukcji, zakończy się wizytami w sądach. Jak powiedział zastępca komisarza Gardy John Twomey, we wszystkich przypadkach, w których przygotowane zostały wnioski o ukaranie przez sądy, występuje kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego, co oznacza, złamanie przepisów, jakie nakreślone zostały przez władze medyczne i krajowe.

Kontrole prowadzone były w ramach akcji „Operacja Nawigacja”, a ta rozpoczęła się w ubiegły piątek o godzinie 19:00 i trwała do niedzieli do północny. Oczywiście akcja prowadzona jest nadal, jednak działania Gardy zintensyfikowane zostaną w zbliżający się weekend, więc policjanci ponownie pojawią się liczną grupą w pubach i restauracjach.

Policjanci mają też prawo karać właścicieli pubów i innych miejsc sprzedaży detalicznej na miejscu, a maksymalny mandat w tym przypadku wynosi 2500 € lub/i do sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Liliana Wiadrowska:
Ryanair zwróci pien
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish