Puby pozostaną zamknięte?

Przed Komisją Oireachtas ds. Covid-19 pojawił się dzisiaj pełniący obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia dr Ronan Glynn.

Poseł niezależny z Tipperary Mattie McGrath zapytał dr. Glynna, „dlaczego kanapka za 9 euro pozwala osobie pić w pubie, podczas gdy >>mokre<< puby muszą mieć zamknięte drzwi?”

Poseł McGrath:

– Kto wymyślił wskazówkę, że jeśli ktoś zje posiłek za 9 euro, będzie bezpieczny przez 90 minut? To jest całkowicie niesprawiedliwe.

W odpowiedzi usłyszał od dr. Glynna, że ani on, ani National Public Health Emergency Team (NPHET), nie informowali rządu o posiłkach za 9 euro, co pozwoliło na ponowne otwarcie niektórych pubów. P. O. naczelnego lekarza kraju dodał, iż nalegał również, aby puby pozostały zamknięte przez przynajmniej tygodnie, ponieważ priorytetem jest ponowne otwarcie systemu edukacji w kraju. NPHET doradzał natomiast, żeby otworzyć restauracje, ale tylko te w tradycyjnym znaczeniu tego słowa.

Dr Ronan Glynn:

– NPHET nigdy nie wspomniał o posiłku za 9 euro. Mówiliśmy, że restauracje w tradycyjnym rozumieniu tego, co rozumiemy jako restauracja w tym kraju, powinny się otwierać.

Kolejny z posłów niezależnych, Matt Shanahan z Waterford zapytał natomiast, o zamknięcie wiejskich, „mokrych” pubów.

Dr Glynn odpowiedział wtedy:

– Zobowiązuje się do utrzymywania ponownego otwarcia pubów, ale pod pełną kontrolą zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Jeśli chodzi o puby, jak powiedziałem wcześniej, absolutnie zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki wywarło to na małe rodzinne firmy w całym kraju i na społeczności, które polegają na swoich lokalnych pubach, jako kluczowych społecznych punktach kontaktu dla ludzi. Jednak musimy mieć jasność co do naszych priorytetów, wiec puby powinny jeszcze przez kilka tygodni pozostać zamknięte.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Walcząc o chrześci
Schools are returnin