Puby nie stanowią miejsc podwyższonego ryzyka

Irlandzki rząd otrzymał kolejny sygnał, że jego reakcja odnosząca się do pubów, nie jest odpowiednia, a opinię wyraził dr Mike Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Dr Ryan, nawiasem mówiąc Irlandczyk, stwierdził, że „puby w Irlandii, są takie same, jak na całym świecie i nie powinny być łączone z podwyższonym ryzykiem zachorowań na Covid-19”. Dr Mike Ryan jest też zdania, iż że ponowne otwarcie wszystkich pubów, nie jest samo w sobie środkiem lekkomyślnym, ponieważ równe ryzyko dotyczy każdego środowiska społecznego, pod warunkiem, że transmisja w społeczności jest kontrolowana, a czujność społeczna pozostaje na wysokim poziomie.

Szef programu nagłych wypadków zdrowotnych Światowej Organizacji Zdrowia dodaje, że liczba przypadków COVID-19 w Irlandii wzrosła w ostatnich dniach i tygodniach, ale uznał, że wskaźnik dla  kraju, jest całkiem dobry w porównaniu z wieloma innymi państwami. Większość zakażeń w Irlandii pochodzi z transmisji społecznej – mówił dalej Ryan, więc rząd powinien pracować nad zwiększeniem świadomości mieszkańców wyspy, a wyższe stopnie ograniczeń, wprowadzać w ostateczności.

Dr Mike Ryan:

– Dlatego naprawdę musimy starać się unikać zdarzeń amplifikacji, zdarzeń, które powodują, że jeden przypadek generuje dużą liczbę innych przypadków. Przeniesienie może mieć miejsce na poziomie gospodarstwa domowego, może zachodzić z osoby na osobę i można nim zarządzać. Jednak naprawdę musimy unikać zdarzeń amplifikacji na dużą skalę, które w efekcie powodują zaostrzenie ograniczeń związane z danym obszarem, a następnie należy zrobić cały szereg rzeczy, by stłumić tę infekcję. Puby w Irlandii są jak wszędzie indziej, są miejscami, w których gromadzą się ludzie, a dzieci w Irlandii wracają do szkoły, ludzie wracają do pracy, chodzi tu o zarządzanie ryzykiem. Puby to środowisko społeczne, w którym gromadzą się ludzie, i w tym sensie istnieje ryzyko, jak w każdym środowisku, w którym gromadzą się ludzie, szczególnie w pomieszczeniach, i dlatego należy zarządzać tym ryzykiem pod względem liczby ludzi, gęstości zaludnienia, czas spędzany przez ludzi w tym środowisku i środki ochrony stosowane w zakresie mycia rąk, dystansu fizycznego i innych rzeczy, a także zachowania ludzi. Ostatecznie, utrzymanie czujności ludzi to coś, co trzeba zrobić, a jeśli masz bardzo zatłoczone puby, w których ludzie dużo piją przy głośnej muzyce, prowadzi to do pewnego rodzaju zachowania. Myślę, że nie chodzi o same puby, chodzi o to, co dzieje się w pubach i co dzieje się w każdym środowisku, w którym ludzie się spotykają. Jeśli ludzie są ostrożni, jeśli zostaną wprowadzone odpowiednie rozwiązania i jeśli ludzie będą przestrzegać zasad kierowanych przez władze krajowe, otwarcie każdego środowiska jest potencjalnie bezpieczne, o ile jest zarządzane w bezpieczny sposób.

Bogdan Feręc

Żr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Piąty stopień: Sie
Krótki felieton na
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian