Puby i restauracje będą zamknięte w święta?

Jeżeli wierzyć słowom wicepremiera Varadkara, to jest całkiem prawdopodobne, że z uruchomieniem restauracji i pubów przed lub w święta, może być problem.

Jest taka perspektywa, powiedział na spotkaniu z grupami biznesowymi wicepremier i minister przedsiębiorczości Leo Varadkar, a chodzi głównie o spotkania większych grup wewnątrz pomieszczeń. Podczas rozmowy z grupami biznesowymi, co miało miejsce wczoraj późnym wieczorem, Varadkar wyjaśniał, że celem zbliżających się ograniczeń poziomu 5 jest przywrócenie kraju z powrotem na poziom 3 do 1 grudnia. Jednak o ile sytuacja w kraju nie będzie zadowalająca, to w mocy mogą być utrzymane ograniczenia poziomu 3, co oznacza, że restauracje, kawiarnie i puby mogą być otwarte, ale tylko „na wynos” i z dostawą oraz posiłkami na świeżym powietrzu i świadczyć usługi dla maksymalnie 15 osób. 

Dopiero poziom 2 pozwoli na pełne otwarcie pubów i restauracji dla gości, o ile nie będą wprowadzone w tym poziomie dodatkowe ograniczenia.

Niestety podczas spotkania miały paść ze strony wicepremiera słowa, iż nie jest on przekonany, czy uda się obniżyć poziom ograniczeń do drugiego, a o pierwszym, raczej nie powinno się obecnie nawet myśleć. W rezultacie, na Boże Narodzenie, puby, bary, restauracje, ale też hotele i pensjonaty, mogą nadal być zamknięte, a przynajmniej nie ma obecnie żadnych sygnałów, by mogły działać w pełni swoich sił.

Grypy reprezentujące sektor hotelarsko-gastronomiczny stwierdziły, że panuje wśród nich przekonanie, że nie będą w stanie wpuszczać klientów do swoich lokali na Boże Narodzenie i że będą zmuszeni ograniczać się do serwowania posiłków na świeżym powietrzu. W przypadku wielu lokali będzie to bardzo skomplikowane, o ile nie niemożliwe, biorąc pod uwagę tylko warunki pogodowe, jakie panują w grudniu w Irlandii. Wezwano też premiera, aby rząd, rozważył możliwość zmiany ograniczeń dla tego sektora, co pomoże mu w przetrwaniu kolejnej fali koronawirusa, ale i pozwoli na uruchomienie normalnej działalności w grudniu i podczas świąt.

Na to stwierdzenie wicepremier Varadkar odpowiedział, że sektor hotelarski, powinien zwrócić się do rządu z tą kwestią za kilka tygodni, aby ustalić, jak będzie w ich przypadku wyglądał 3 poziom ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian