Puby bez muzyki i „zapisami” do toalety

The Licensed Vintners’ Association (LVA) oraz the Vintners’ Federation of Ireland (VFI) chcą spotkać się w tym tygodniu z przedstawicielami rządu i uzyskać zgodę na wcześniejsze otwarcie pubów i barów piwnych.

Wstępną ofertę spotkania przyjął już minister zdrowia Simon Harris, który powiedział, że jest otwarty zarówno na rozmowy, jak i na propozycje, a o ile będą rozsądne, to nie wyklucza wydania zgody na otwarcie pubów w tym samym czasie, co kawiarni i restauracji.

Ze strony Stowarzyszenia i Federacji padły już nawet pewne sugestie, a te wydają się całkiem odpowiedzialne i przemyślane, bo gwarantować będą zachowanie zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, jakie wymagane mają być przez kilka miesięcy po zniesieniu pandemicznych rygorów i ograniczeń. Mówi się też, że zaproponowane będą radykalne rozwiązania, a wszystko po to, by ratować biznesy, które znalazły się już teraz w bardzo złej sytuacji, gównie te mniejsze z terenów małych miasteczek i wsi.

Stowarzyszenie i Federacja Winiarzy zaproponowały, iż w okresie określonym przez rząd, zrezygnują z muzyki na żywo, a i nie będzie wolno przebywać w okolicy baru/bufetu. To jedna z ważniejszych zmian, bo przy barze nie będzie można składać zamówienia, płacić, a jedynie odbierać zamówienie, nie zaś stać i rozmawiać ze znajomymi. Na każdych 10 metrach kwadratowych lokalu będą mogły przebywać cztery osoby, a obsługa gości będzie wtedy wymagana. Przy jednym stoliku, nie będzie mogło siedzieć więcej niż 6 osób.

Kolejna istotna zmiana dotyczyć ma toalet, bo te będą pod pełnym nadzorem personelu, który wpuszczać do nich będzie wyłącznie określoną ilość osób.

Klienci w chwili wejścia do lokalu, ale i cyklicznie w czasie, w którym będą w nim przebywać, zobowiązani mają być do stosowania środków dezynfekujących ręce, podobnie, jak przed każdym wejściem i przy wyjściu z toalety. Pracownicy pubów będą musieli myć ręce, co 30 minut, utrzymywać bezpieczną odległość od klientów oraz dezynfekować ręce zgodnie z nakreślonym dla nich harmonogramem.

Stowarzyszenie i Federacja zaproponowały również, aby Garda prowadziła częste kontrole pubów i barów piwnych, a przyłapanych na lekceważeniu tych zasad, karała natychmiastowym nakazem zamknięcia lokalu.

Przed spotkaniem z ministrem Harrisem, pełna propozycja zawierającą kilkanaście punktów, przesłana zostanie do Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, by ten organ wypowiedział się w kwestii zaproponowanych zasad, jakie mają być przedstawione ministrowi zdrowia. The Licensed Vintners’ Association i the Vintners’ Federation of Ireland uważają, że pozytywna rekomendacja tego ciała, pomoże w negocjacjach z Ministerstwem Zdrowia.

Bogdan Feręc

Źr: LVA/VFI

Polska-IE: Udostępnij...
TU GOBER / BELFAST "
POLICJANCI Z CZĘSTO
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish