Publikacja budżetu na 2021 rok

Dzisiaj we wczesnych godzinach popołudniowych rozpocznie się w Dáil publikacja ustawy budżetowej na przyszły rok, a zainicjuje ją minister finansów Paschal Donohoe.

Z zapowiedzi wiemy, iż przyszłoroczna ustawa, która mówi o wpływach i wydatkach z budżetu państwa, to najtrudniejszy dokument, jaki musiał zostać stworzony w ostatnich kilkudziesięciu latach. Pod uwagę podczas prac brano kilka czynników, a największy wpływ na jego kształt ma pandemia koronawirusa i Brexit bez umowy.

Prace nad ustawą trwały do ostatniej chwili, bo jeszcze wczoraj do późnych godzin wieczornych odbywały się konsultacje i rozmowy, a Ministerstwo Finansów oraz Departament Wydatków Publicznych i Reform, tętniły życiem do północy.

Początek publikacji budżetu na 2021 rok przewidziano na godzinę 13:00, a rozpocznie ją minister finansów Paschal Donohoe, który przedstawi główne założenia ustawy. Po prezentacji głos zabiorą premier i wicepremier, a opozycja, będzie miała czas na skomentowanie ustawy, do godziny 20:00.

Sinn Féin otrzymała 60 minut na przedstawienie swojego stanowiska i ocenę ustawy budżetowej, a reszta ugrupowań opozycyjnych i przedstawiciel posłów niezależnych, po 45 minut.

O 20:30 rozpocznie się, o ile wszystko przebiegnie zgodnie z planem prac niższej izby parlamentu, głosowanie nad budżetem, a posłowie, na podjęcie decyzji, mają czas do północy.

Już teraz zapraszamy państwa na relację na żywo, którą transmituje Oireachtas TV>>>

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Cyfrowy unijny pieni
I po Halloween
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian