Psychika dzieci a dystans społeczny

Premier Leo Varadkar powiedział, iż ważne jest, aby „uwolnić” dzieci z domów, posłać do szkół, co pomoże w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego najmłodszych członków społeczeństwa.

Wg premiera, szkoły mogłyby działać w systemie rotacyjnym, więc uczniowie szkół podstawowych, bo o tych głównie chodzi rządowi, uczęszczaliby od szkół jeden lub maksymalnie dwa dni w tygodniu, po częściowym zniesieniu blokady dla tej grupy. Pozwoli to na odbudowanie więzi koleżeńskich, a i będzie miało dobry wpływ na zdrowie psychiczne dzieci, przekonywał Varadkar.

Pomysł dobry, chwalony, ale nie przez wszystkich, bo niektóre z organizacji reprezentujących nauczycieli i organizacje charytatywne mówią, że nie ma możliwości utrzymania dystansu społecznego w szkołach, ani w autobusach szkolnych, co może prowadzić do zwiększenia ilości zakażeń wśród najmłodszej populacji kraju.

W Irlandii właśnie rozpoczęła się debata w tej sprawie, a prowadzona jest w porozumieniu z Departamentem Edukacji i Ministerstwem Zdrowia, ponieważ problem jest istotny, głównie ze względu na brak możliwości odpowiedniej izolacji uczniów. W debacie mogą wziąć udział wszyscy nauczyciele i dyrektorzy szkół, ale też środowiska zrzeszające kadrę profesorską oraz organizacje rodziców.

Opinie, które za pośrednictwem dyrektorów szkół, trafiać będą do Ministerstwa Edukacji, z całą pewnością staną się bazą, na której podstawie, podjęta zostanie ostateczna decyzja.

Obecnie nie wydaje się, aby pomysł zyskał akceptację grona pedagogicznego, chociaż może się okazać, iż w toku rozmów, uda się osiągnąć porozumienie i uczniowie, w bardzo ograniczonym zakresie, po 5 maja, znowu pojawią się w szkołach.

Konsultacje prowadzone będą do końca tego tygodnia, a i mogą zostać przedłużone na pierwsze dni kolejnego, jednak Departament Edukacji chciałby mieć gotowe zarysy swoje decyzji w pierwszych dniach maja.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Piotr „Piter” Sk
Irlandia powinna mie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish