PSNI przygotowuje się do weekendu

The Police Service of Northern Ireland obawia się, że pomimo apeli płynących z kręgów politycznych, licznych wezwań do uspokojenia nastrojów, ten weekend w Irlandii Północnej będzie bardziej niż niespokojny.

Grupy lojalistów, które inspirowane mają być przez władze paramilitarnych bojówek, oskarża się obecnie o wywołanie gwałtownych ulicznych protestów, a te, łączone są bezpośrednio z sytuacją polityczną w kraju. Chodzi też o Brexit i protokół irlandzki, który zmienił wiele stosunkach gospodarczych Irlandii Północnej z Wielką Brytanią, czyli opóźnienia w dostawach towarów, jakie obserwowane są na granicy na Morzu Irlandzkim.

PSNI przeprowadziła już analizę sytuacji i nie spodziewa się, by w najbliższych godzinach, udał się cokolwiek zmienić, więc wraz z tamtejszymi siłami zbrojnymi, przygotowują się do akcji, która zaprowadzać będzie ład na ulicach Irlandii Północnej, ale głównie Belfastu. Władze północnoirlandzkiej policji przekonane są również, że na najbliższe dni, planowane są akcje demonstracyjne lojalistów, a i mają przekonanie, że nie będą to wydarzenia o charakterze pokojowym.

Już od kilku dni pojawiają się w mediach społecznościowych Irlandii Północnej publikacje, wzywające do zgromadzeń, wskazywane są miejsca, gdzie przeciwnicy działań gabinetu Arelene Foster i Michelle O’Neill powinni się zbierać, a część wpisów, które nawiasem mówiąc, dosyć szybko jest usuwana, sugeruje, w co uczestnik demonstracji powinien się uzbroić. Tam właśnie pojawiają się propozycje, zabrania ze sobą niebezpiecznych narzędzi, ale i butelek z benzyną, co uznane zostało za podburzanie do niepokojów. W tym zakresie PSNI wszczęło już kilka śledztw i próbuje dotrzeć do twórców takich wezwań.

Dużo w mediach społecznościowych mówi się również o ochronie Ulsteru, więc ponownie odżyły nastroje, które jakże widoczne były przed 1998 rokiem, czyli przed podpisaniem Porozumienia Wielkopiątkowego.

*

W tym kontekście, należy zastanowić się, jak może wyglądać proces zjednoczenia wyspy, a wnioski nasuwają się same, więc nie będzie to zadanie łatwe, zarówno dla promującej takie kroki Sinn Féin, jak i innych sił politycznych w Irlandii Północnej. Zamieszki, do jakich dochodzi na Północy, mogą być też wskazówką dla partii Mary Lou McDonald i Michelle O’Neill, że o ile chcą zjednoczyć Republikę z Irlandią Północną, muszą działać w tym zakresie bardzo rozważnie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Podstawą wyjścia z
Irlandczycy zaprojek
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian