„Przywrócić pozory normalności”

Dzień decyzji zbliża się wielkimi krokami, a na zmiany czekają chyba wszyscy, bo Irlandia ma najsurowsze ograniczenia w całej Europie.

Rządowy plan „Życie z Covid-19” w najostrzejszej formie trwać będzie przynajmniej do 5 kwietnia, ponieważ decyzja, podjęta będzie w oparciu o ilość zakażeń i sytuację w szpitalach. Jak już wcześniej powiedział wicepremier Leo Varadkar, nie należy się spodziewać rewolucji w obniżaniu obostrzeń, a i okres z niższym poziomem potrwa przynajmniej sześć tygodni. Oznacza to, że do połowy maja obowiązywać będzie poziom czwarty, co również było zapowiadane.

Rząd na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział jednak, iż niektóre z ograniczeń zostaną zniesione, by, jak się wyrażono, „przywrócić pozory normalności”.

Co więc się zmieni, co ma przypominać normalność?

Wg Leo Varadkara zwiększony zostanie limit odległości, na jaką można oddalać się od miejsca zamieszkania, a także otrzymamy zezwolenie na spotkania w niewielkich grupach, jednak wyłącznie na świeżym powietrzu. Będzie można też ćwiczyć w niewielkich grupach i otwarcia doczekać mają się budowy.

Varadkar powiedział:

– W okresie poprzedzającym 5 kwietnia przyjrzymy się czterem rzeczom:

* Jak przebiega program szczepień,

* Czy istnieją warianty wirusa, którymi powinniśmy się martwić,

* Czy presja wywierana na szpitale wciąż jest zmniejszana,

* Czy liczba przypadków spada lub jest stabilna.

Gdyby tak było od 5 kwietnia, bylibyśmy w stanie złagodzić ograniczenia.

Jak przewiduje wicepremier, możemy doczekać się również wznowienia sprzedaży „Kliknij i odbierz”, w nieistotnych sklepach detalicznych. Przed końcem kwietnia, sklepy, które zaliczone zostały do nieistotnych, nie będą mogły jednak prowadzić normalnej sprzedaży z obecnością klientów, a i salony fryzjerskie oraz kosmetyczne, pozostaną zamknięte.

Wiążące decyzje w tej sprawie podejmowane mają być jeszcze w tym miesiącu i terminem, który podał lider Fine Gael, jest 30 marca.

Gabinet poinformował również, że Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, bada obecnie możliwość dodatkowego zniesienia ograniczeń dla osób, które zostały już zaszczepione. Opinia w tej sprawie i jednocześnie zalecenie dla rządu pojawi się w przyszłym miesiącu.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Facebook, NASK i UNI
Skończysz z palenie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian