Przywrócenie płatności PUP 350 € jest możliwe

Opozycja wyjątkowo mocno naciska na rząd, by przywrócił poprzednią wysokość płatności zasiłku PUP, a są już pierwsze sygnały, że tak może się stać.

Premier Micheál Martin zapowiedział, iż jego gabinet przyjrzy się całej sprawie, a i może umieścić w przyszłorocznym budżecie zapisy, które regulować będą przepisy o zasiłkach dla osób, które straciły lub stracą pracę w wyniku pandemii koronawirusa. Premier sugerował, iż może stać się również tak, że osoby tracące część godzin, na które byli wcześniej zatrudnieni, otrzymywać będą wyrównanie z budżetu, ale może być też tak, że zasiłek w wysokości 350 €, wprowadzony będzie ponownie.

Szef gabinetu powiedział też, iż osobom, którym odebrano płatność PUP, mogą doczekać się jej przywrócenia.

To zależy od wielu względów, ponieważ prowadzone są obecnie analizy i sprawdza się możliwości państwowej kasy, ale zmiany, raczej będą potrzebne, przynajmniej w przypadku ponownego wybuchu choroby.

Na ciekawą wypowiedź pozwolił sobie minister budownictwa Darragh O’Brien, który wyraźnie sugerował, że zasiłek Pandemic Unemployment Paymet, może być przywrócony do poprzedniej wysokości, ale zaznaczył, że na obszarach, które najbardziej dotykane będą działalnością wirusa SARS-CoV-2.

*

Co to może oznaczać? Tylko tyle, że wszędzie tam, gdzie podniesiony zostanie poziom ograniczeń, wraz z nim, wzrastać będzie wysokość zasiłku dla pandemicznych bezrobotnych. Jaką drogą pójdzie rząd? Tego dowiemy się wkrótce, albowiem więcej informacji w tej spawie, pojawi się w końcówce tego lub w początkach przyszłego tygodnia, a Sinn Féin, które przekazuje nam codzienne informacje ze swojej działalności, trzyma rękę na pulsie.

Bogdan Feręc

Źr: IPMedia/Sinn Fein 

Polska-IE: Udostępnij
Niepokojące sceny w
Czy Johnson doprowad
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian