Przytłaczająca większość chce przyspieszonych wyborów

W ostatnich dniach przeprowadzona została internetowa ankieta wśród wyborców, a tych zapytano o możliwość przeprowadzenia przyspieszonych wyborów.

Wydaje się, że właściwie cała Irlandia mocno zniechęcona jest tzw. klasą polityczną w kraju, a świadczy o tym wynik badania, w którym udział wzięło prawie 10 000 osób. Ankietowani wyrażali niepewność, obawy o przyszłość swoją, swoich rodzin i mieli wątpliwości, czy sytuacja gospodarcza w kraju wróci do normalności. Dużo mówili też o powstającej koalicji, a tej, nie szczędzili gorzkich słów.

Komentarze tyczące rozmów koalicyjnych, a i poszczególnych partii tworzącego się układu, jeżeli użyć łagodnego stwierdzenia, były krytyczne, chociaż jasno wskazywały, że większości, nie podoba się fuzja Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party. W opiniach można było wyczuć także nutę żalu, iż politycy nie potrafią sprawnie przeprowadzić procesu porozumienia, a i w wątpliwość podano przyszłość triumwiratu, bo i w tym przypadku mało jest wiary w to, że koalicja przetrwa pełną kadencję.

The Liberal zapytał czytelników: Czy chcieliby kolejnych wyborów powszechnych, czy nie?

Wynik okazał się druzgocący dla polityków, bo zaledwie 15% respondentów odpowiedziało, że wyborczej powtórki nie chcą, natomiast 85% biorących udział w ankiecie, życzy sobie nowego rozdania, czyli przyspieszonych wyborów, co miałoby zmienić rozkład sił na irlandzkiej scenie politycznej.

Niezależnie od opinii prezentowanych przez gazetę The Liberal, jak i czytelników pisma, można zadać sobie pytanie: Kto na tym skorzysta? Tu odpowiedź wydaje się banalna w swojej prostocie, więc ugrupowaniem wygranym, byłoby zapewne Sinn Féin, ale i Fine Gael, dla którego poparcie ma tendencję wzrostu. Największym przegranym będzie natomiast Fianna Fáil, co można wywnioskować w równym stopniu z komentarzy, jak i poparcia dla szefa tego ugrupowania.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Polska-IE: Udostępnij...
Chcą porozumienia n
Mniej bezrobotnych,
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish