Przyszły premier Micheál Martin

Urodził się i wychował w Turner Cross w Cork, był synem Paddy’ego Martina, byłego żołnierza Sił Obronnych, pracownika Córas Iompair Éireann, (Irish Transport System) i Eileen „Lany” Corbett (1929 r. –2010), która była znana na całym świecie z bokserskich aren.

Był trzecim dzieckiem w rodzinie, a najstarszy brat Martina, Seán i jego brat bliźniak Pádraig, również angażowali się w politykę w Cork, ale lokalną. Jego dwie młodsze siostry, Eileen i Máiréad, wybrały inną drogę kariery. Martin uczęszczał do Coláiste Chríost Rí, a następnie studiował sztukę na University College Cork. 

To za czasów uniwersyteckich Martin zaangażował się w politykę i był wybitnym członkiem cumann Ógra Fianna Fáil, młodzieżowego skrzydła partii, a później pełnił funkcję narodowego przewodniczącego Ógra. Po ukończeniu studiów licencjackich Martin ukończył w późniejszym czasie studia magisterskie z historii politycznej. Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę, jako nauczyciel historii w Presentation Brothers College. 

Micheál Martin urodził się  1 sierpnia 1960 r. i jest obecnie irlandzkim politykiem Fianna Fáil, który został liderem opozycji w Irlandii w marcu 2011 r. Był Teachta Dála (TD – posłem) w okręgu południowo-centralnym Cork od 1989 r. Wcześniejsze etapy kariery politycznej: Ministrem spraw zagranicznych był od 2008 do 2011 r., ministrem ds. przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia od 2004 do 2008 r., ministrem zdrowia i dzieci od 2000 do 2004 r., ministrem ds. edukacja i nauki od 1997 do 2000 i Lordem Mayorem Cork od 1992 do 1993. 

Jako minister zdrowia i dzieci w 2004 r. Wprowadził zakaz palenia tytoniu we wszystkich irlandzkich miejscach pracy i ustanowił Health Service Executive (HSE), a Irlandia stała się ówcześnie pierwszym krajem, który wprowadził pełny zakaz palenia w miejscu pracy. Jako minister spraw zagranicznych w 2009 r. Martin po raz pierwszy udał się do Ameryki Łacińskiej i złożył pierwszą oficjalną wizytę ministerialną na Kubie. W tym samym roku udał się do Chartumu po porwaniu Sharon Commins i Hildy Kawuki. W 2010 r. Został pierwszym zachodnim ministrem spraw zagranicznych, który odwiedził Gazę za czasów Hamasu, który przejął tam kontrolę w 2007 r. 18 stycznia 2011 r. Brian Cowen przyjął rezygnację Martina z funkcji ministra spraw zagranicznych, a w dniu 26 stycznia 2011 r. Fianna Fáil ogłosiła, że ​​Micheál Martin został wybrany ósmym przywódcą partii, po rezygnacji Cowena z funkcji lidera partii cztery dni wcześniej. 

W wyborach powszechnych w 2011 r. Martin doprowadził partię do najgorszego wyniku w swojej 85-letniej historii, tracąc 57 miejsc i zmniejszając swój udział w głosowaniu powszechnym do 17,4%. W wyborach powszechnych w 2016 r., wyniki Fianna Fáil znacznie się poprawiły, ponad dwukrotnie zwiększając reprezentację posłów w Dáil do 44 mandatów z 20 w 2011 r.

W 2020 roku Micheál Martin zostanie wybrany premierem Republiki Irlandii.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Wikipedia

Polska-IE: Udostępnij...
Garda bez godzin nad
Ekspert WHO: „To n
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish