Przyszły dobrobyt gospodarczy Irlandii leży w UE, a nie w Wielkiej Brytanii

– Czas zainwestować w budowanie nowych relacji z pozostałymi krajami UE26, powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Billy Kelleher.

Billy Kelleher z Fianna Fáil stwierdza:

– Nadszedł czas, aby zakończyć ostatnie ślady ekonomicznej zależności Irlandii od Wielkiej Brytanii i rozszerzyć nasze stosunki handlowe oraz gospodarcze z pozostałymi 26 państwami członkowskimi UE.


Eurodeputowany Renew Europe wyraził swoją opinię przed formalną ratyfikacją umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią przez Parlament Europejski, która ma nastąpić w styczniu 2021 r.

– Od uzyskania niepodległości i coraz bardziej od przystąpienia do ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zależność gospodarcza Irlandii w sprawie Wielkiej Brytanii zmniejszyła się. Chociaż pojawią się trudności w perspektywie krótko- i średnioterminowej, Brexit daje nam szansę na dalsze zmniejszenie naszej zależności gospodarczej od Wielkiej Brytanii. Oczywiście, handel, na wschód i na zachód, pomiędzy oboma wyspami, zawsze będzie ważny. Jednak powinniśmy teraz dążyć do położenia kresu obecnej sytuacji, w której nasze losy gospodarcze istotnie zależą od naszych stosunków gospodarczych z Wielką Brytanią. Jest 26 innych gospodarek w Unii, które są wolne od ceł i ceł na irlandzkie towary oraz produkty. Musimy zwiększyć zarówno wielkość, jak i proporcje handlu z naszymi przyjaciółmi w całej Unii. Ponadto musimy zbadać rynki poza Unią, takie jak Indie, Bliski Wschód, Australia i wschodzące gospodarki w Afryce. Sądzę, że raz w życiu mamy okazję zresetować nasz kompas gospodarczy po Brexicie. Teraz jest czas, aby wszystkie organy państwa uczyniły z tego najwyższy priorytet.

Opr: Bogdan Feręc

*

Komentarz:

Bardzo rzadko zdarza mi się komentować bezpośrednio wypowiedzi takie, jak ta, ale poseł Kelleher, ma dokładnie takie samo zdanie, jak ja. Dzisiaj rano pozwoliłem sobie napisać felieton w tej sprawie, a wiadomość od posła Kellehera, przyszła na naszą skrzynkę e-mail o godzinie 12:15. Ciekawa zbieżność poglądów.

Polska-IE: Udostępnij
Komu najbardziej zal
Dr Grzegorz Pszkit o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian