Przyszedł czas na Białoruś

Białoruski prezydent uważany jest w Europie za współsprawcę wojny na Ukrainie i już wkrótce rządzony przez tyrana kraj, doczeka się sankcji różnego rodzaju, w tym możliwe są gospodarcze.

Pierwszym krajem, który zapowiedział ostre działania w tej spawie, jest Wielka Brytania, której premier Boris Johnson powiedział publicznie, iż Białoruś bierze udział w inwazji na Ukrainę i brała udział w ćwiczeniach z armią rosyjską, podczas przygotowań do ataku na niepodległy kraj. W związku z tym premier Johnson wraz z jego gabinetem podjęli decyzję o nałożeniu sankcji politycznych na Białoruś.

Wielka Brytania jest pierwszym z państw europejskich, które chce ostrego ukarania Białorusi, a sankcje mają iść bardzo daleko i być łudząco podobne do tych, jakie nałożone zostały na Federację Rosyjską.

Jak podkreślają brytyjscy komentatorzy, sankcje takiego poziomu, jak w przypadku Federacji Rosyjskiej, nie będą potrzebne w przypadku Białorusi, bo ta, nie ma specjalnie dużych rezerw finansowych i jest krajem biednym. Ograniczenia powinny iść natomiast w stronę izolacji na arenie międzynarodowej i finansowej. Powinno się również wprowadzić całkowity zakaz możliwości podróżowania do świata zachodniego prezydentowi Łukaszence, jak i członkom jego rządu. Eksperci uważają też, że Białoruś, nie będzie mogła skorzystać z pomocy Rosji, jeżeli odcięta zostanie od światowej gospodarki, bo i rosyjska ekonomia chyli się już ku upadkowi.

Nie jest jednak pewne, czy pierwsze sankcje, jakie będą nakładane na Białoruś, odniosą pożądany skutek, ale dłuższy okres ograniczeń, już całą pewnością tak.

Brytyjskie sankcje objęły teraz cztery osoby związane z obronnością Białorusi oraz wszystkie przedsiębiorstwa związane z wojskowością, które nie mogą w żaden sposób współpracować z Wielką Brytanią.

W Europie mówi się też, że sankcje ogłoszone przez Borisa Johnsona, są utorowaniem drogi do sankcji, jakie planuje wprowadzić Unia Europejska i następnie inne kraje antyrosyjskiej koalicji. Dużym zwolennikiem wprowadzenia ograniczeń dla Białorusi jest francuski prezydent Emmanuel Macron.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/AFP

Zdj: Radio Wnet

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Konsekwencje wojny n
Putin wg Bidena jest
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська