Przypływ i opady przyczyną zalania Cork

Intensywne opady deszczu, które obserwowane były na południu ostatniej doby, ale i wysoki przypływ, stały się przyczyną poważnych zalań w centrum Cork.

Wszystko zaczęło się po godzinie 8:00, kiedy zbliżał się szczyt przypływu, a nałożony został na to zjawisko wysoki stan wody w rzece Lee, co w konsekwencji zakończyło się zalaniem ulicy Olivera Plunketta oraz okolic South Mall i Conrmarket Street.

Rada Miasta Cork wydała zalecenie zamknięcia kilku ulic sąsiadujących z nabrzeżem rzeki Lee, a kierowcom proponuje unikanie centrum miasta i okolic rzeki.

Wcześniej wezwano mieszkańców obszarów położonych najbliżej przepływającej przez miasto rzeki, aby zabezpieczyli swoje domy i drzwi workami z piaskiem, co miało uchronić domostwa oraz sklepy przed wdzieraniem się wody zalewowej.

Pierwsze oznaki problemów w Cork obserwowane były już wczoraj wieczorem, kiedy nabrzeże Wandesford Quay, także zostało zalane podczas przypływu. Rada Miasta wydała ówcześnie komunikat, iż istnieje wysokie ryzyko wystąpienia powodzi oraz informowała mieszkańców, że sytuacja może pogorszyć się dzisiaj rano.

Powodzie, chociaż w nieco mniejszej skali, dotykają też rejonu Kinsale, Youghal i Carrigaline.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Twitter-CCC

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian