Przyłbice nie chronią przed zakażeniem koronawirusem?

Według naukowców z japońskiego Uniwersytetu w Fukuoce przyłbice nie chronią skutecznie przed zakażeniem koronawirusem, w szczególności podczas kontaktu z kichającą osobą.

Japońscy naukowcy zbadali, czy przyłbice chronią przed kontaktem ze śliną innej osoby – w szczególności w kontekście zapobieganiu zakażenia koronawirusem. Otóż podczas kichania powstają tzw. wiry pierścieniowe, które przechwytują wyrzucane kropelki śliny i przenoszą je do górnego i dolnego krańca przyłbicy.

– Docierają one do osłony w czasie od 0,5 do 1 sekundy od kichnięcia. Jeśli ten moment jest zsynchronizowany z wdechem, właściciel przyłbicy wchłonie kropelki – poinformowano.

Badacze twierdzą jednak, że przyłbice można ulepszyć tak, aby pozwalały na mniejszy dopływ powietrza do chronionej przez nie strefy. – Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości pracownicy medyczni będą mogli chronić się przed zakażeniem tylko z pomocą przyłbic i typowych maseczek, a nawet, co byłoby idealne, tylko z pomocą przyłbic – powiedział prof. Fuijo Akagi z Uniwersytetu w Fukuoce.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Udostępnij
Paliwa na stacjach b
Szczepienia rozpoczn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian