Przyjęcie programu emerytalnego pokazuje, że rząd podniósł białą flagę w sprawie mieszkalnictwa

Mówiąc o najnowszym programie ratowania kryzysu mieszkaniowego lider Aontú i poseł Meath West Peadar Tóibín uznał, że rząd nie radzi sobie z problemem.

Poseł Tóibín wielokrotnie zwracał uwagę, że niektóre kwestie mieszkaniowe, nie są rozwiązywane w kraju od lat, ale na jego krytykę trafiły teraz argumenty, jakimi posługuje się gabinet, wprowadzając reformę emerytalną, bo łączy ją wyraźnie z kwestiami lokalowymi. Poseł wzywa też do zakończenia pracy tego gabinetu, co może wyłonić następców, którzy poradzą sobie z kryzysem mieszkaniowym, energetycznym i reformą emerytalną.

Peadar Tóibín powiedział:

– Program rządu jest przyznaniem się rządu do porażki. Wystawili na maszt białą flagę w kwestii obudowy. Muszą odejść. Praca rządu mówi o tym, jak małe jest zaufanie rządu do własnej zdolności do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego, że nowe polityki emerytalne są zmieniane, aby uwzględnić wieczny kryzys czynszowy. Spuścizna FFG w zakresie mieszkalnictwa polegała na tym, że posiadanie domu było marzeniem tylko dla uprzywilejowanych i nielicznych. FFG ociągało się z autorejestracją, ale nowy plan przewiduje wypłatę miliardów euro przyszłych emerytur właścicielom domów. Innymi słowy, okrada emeryta, by oddać właścicielowi posesji. Dziesiątki tysięcy emerytów na tej wyspie już żyją w ubóstwie, a jedna trzecia przyszłych emerytów jest całkowicie zależna od państwa, jeśli chodzi o ich emeryturę. Emerytury są jedynym źródłem dochodu dla osób, które już nie pracują, a pieniądze kurczą się, wraz z rosnącymi kosztami życia. Ta krótkoterminowa polityka dyskontuje również obecne koszty utrzymania, kryzys mieszkaniowy i inflacyjny, które osłabiają zdolność ludzi do płacenia czynszu lub kredytu hipotecznego, nie mówiąc już o opłacaniu składek emerytalnych. Średni czynsz krajowy wynosi ponad 1500 euro miesięcznie, a w Dublinie przekracza 2000 euro (jeśli możesz znaleźć nieruchomość do wynajęcia). Na początku 2022 r. w całym kraju dostępnych było do wynajęcia mniej niż 1400 domów – podczas gdy czynsze wzrosły o ponad 10% w ciągu roku. Po prostu średni czynsz jest poza zasięgiem pracowników otrzymujących minimalną pensję, zarówno w Dublinie, jak i poza nim. Inflacja wynosi 6% i rośnie. Koszty paliwa i energii gwałtownie rosną. Opieka nad dziećmi to drugi kredyt hipoteczny. Lista kosztów ciągnie się i rośnie. To nie może trwać.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Aontú

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Posłanka krytykuje
Indirect Discriminat
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>