Przygotujmy się na zmianę aury

Okres raczej ciepłej jesieni, zaczyna odchodzić w niepamięć, bo Met Éireann zapowiada, że zrobi się znacznie chłodniej.

Zmianę nastroju irlandzkiej pogody odczujemy już jutro, gdyż zrobi się znacznie chłodniej, czyli termometry mogą wskazywać w dzień maksymalnie 10 stopni Celsjusza. Wszystko za sprawą frontu, który ściągnie z północnych rejonów globu arktyczne powietrze, a to wskazuje, że zaczynamy okres zimowy.

Najchłodniej i najwięcej opadów przewiduje się w dzielnicach północnych, ale deszcz i potencjalnie deszcz ze śniegiem, przesuwać się będzie w kierunku centrum, a może objąć też swoim oddziaływaniem zachód i cześć wschodu wyspy.

Noce od jutra staną się znacznie zimniejsze, więc z temperaturami maksymalnymi do 5 stopni Celsjusza, jednak część powiatów powinna się przygotować na spadki temperatur do ok. 2 st. C., a nie są wykluczone przygruntowe przymrozki do -1 stopnia.

W najbliższych dniach wzrośnie też możliwość występowania porannych i wieczornych mgieł, co powodować będzie utrudnienia na drogach.

Zimne powietrze zdominuje też cały przyszły tydzień, a synoptycy nie są jeszcze pewni, czy tylko z takimi zjawiskami będziemy mieli do czynienia. Istnieje niewielka możliwość, że wraz z zimnym powietrzem, pojawią się też opady śniegu, a te wystąpić mogą na północy wyspy, chociaż także w centrum i na zachodzie. Południe powinno być jednak wolne od takich opadów, lecz nie od deszczu.

O ile wszystko potoczy się „po myśli” synoptyków, to mogą sprawdzić się wcześniejsze przewidywania, że zima w Irlandii, będzie w tym sezonie chłodniejsza i ze śniegiem.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tusla potwierdza Aon
Covid: This Governme
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська